Exporadca Radičovej odmieta, že chcel úplatok za Osrblie

0
582

PEZINOK 10. februára (WEBNOVINY) – Bývalý externý poradca expremiérky Ivety Radičovej pre hospodárstvo a investície Martin N. v utorok na súde odmietol, že by niekedy žiadal úplatok alebo odmenu za vybavenie dotácie na dostavbu biatlonového areálu v Osrblí. Úplatky podľa svojich slov nepýtal nikdy počas svojej kariéry.

“Takéto správanie sa nepatrí k mojim praktikám,” povedal Martin N. s tým, že takéto praktiky odmieta. Priznal, že poradil predstaviteľom Slovenského zväzu biatlonu, aby požiadali o oficiálne stretnutie s Ivetou Radičovou, keďže on im nevedel pomôcť s vybavením dotácie od ministerstva školstva. Stretnutie sa napokon oficiálnou cestou aj zorganizovalo a uskutočnilo, ale Martin N. na ňom nebol.

Odporúčame:

Korupčná kauza Osrblie zasiahla i premiérku Radičovú

“Do obsahu rozhovoru, ktorý sa tam uskutočnil, som nijako nezasahoval a s pani premiérkou som o tejto téme nikdy nehovoril,” vyhlásil na súde. Stavebník areálu sa ho telefonicky pýtal, čo ďalej majú robiť po stretnutí s premiérkou, z ktorého boli nadšení, lebo dopadlo nad očakávanie dobre. Martin N. mu podľa vlastných slov povedal, že slušné by bolo poďakovať sa, ak to tak cítia.

Prichytený pri prijímaní úplatku

Martin N. pred Špecializovaným trestným súdom čelí spolu s bývalým veľvyslancom v Keni Igorom L. obžalobe, že si za vybavenie 300-tisícovej dotácie od úradu vlády na dostavbu areálu žiadali “desiatok”. Igora L. zadržali počas policajnej akcie 29. júla 2011 pri preberaní 30-tisíc eur, a to v kancelárskych priestoroch Martina N.

Podľa žalobcu sľuboval Martin N. za úplatok aj vybavenie ďalšej 1,3 miliónovej dotácie od MŠ. Stavebník Peter Kňazík a sprostredkovateľ Pavol Prečuch sú už v kauze odsúdení – prijali trestný rozkaz, ktorým im sudca vymeral podmienečné tresty. Dvojica Martin N. a Igor L. proti trestnému rozkazu podali odpor, takže musí byť hlavné pojednávanie.

Martin N. sa obul do Kňazíka aj do spoluobžalovaného Igora L. Kňazík podľa neho zmenil počas vyšetrovania výpoveď – najprv tvrdil, že Martina N. ani nepozná, potom ho označil za hlavného hrdinu príbehu. Odmietol ale vzájomnú konfrontáciu. Aj Igor L. podľa Martina N. modifikoval výpovede – najprv tvrdil, že peniaze ponúkol Kňazík, potom povedal, že peniaze si žiadal sám. Neskôr vraj Igor L. tvrdil, že peniaze žiadali spoločne s Martinom N. a napokon, že ich žiadal len Martin N. “Ja týmto vyjadreniam už nerozumiem,” povedal Martin N.

Martin N. sa ako poradca stretával s množstvom ľudí s rôznymi záujmami, neraz išlo aj o pridelenie alebo prehodnotenie dotácie. Spoluobžalovaného Igora L. spoznal po tom, ako mu exmanželka povedala, že spolužiačkin brat hľadá prácu. Igor L. vtedy na vlastnú žiadosť odchádzal z MZV. Martin M. mal nenaplnené kancelárske priestory, tak mu umožnil tam úradovať. Prácu pre neho vtedy nemal, ale hovorili o prípadnej budúcej spolupráci.

O dotáciu sa vraj ďalej nezaujímal

S predstaviteľmi biatlonového zväzu sa Martin N. zoznámil na stretnutí, o ktoré ho požiadal bývalý švagor. Tam im poradil spomínané stretnutie s premiérkou, o všetkom oficiálne informoval kanceláriu Radičovej. Neskôr podľa jeho slov staviteľ často volával a zaujímal sa o ďalší postup okolo dotácie, naopak Martin N. sa už o to nezaujímal. Len pred plánovanou návštevou Radičovej v Osrblí si vyžiadal informácie z MŠ o postupe prípravy dotácie, ktorú aj dostal.

V máji 2011 Martin N. stavebníkovi povedal, že už ho nemá kontaktovať a so všetkými vecami sa má obracať na Igora L. Ten ho sporadicky informoval, že Kňazík intenzívne volá. Stavebník údajne hovorieval o problémoch, že si nevie rady, lebo zväz biatlonu si údajne podľa Kňazíka chcel z peňazí “uliať” niečo pre seba. Teda, že by všetky prostriedky z dotácie neodovzdali Kňazíkovi, ale sami by rozhodli, čo s nimi urobia. Martin N. 14. júla 2011 opustil Slovensko, o pracovné veci sa už nezaujímal, odcestoval na dovolenku do USA. Vrátil sa 17. augusta 2011, keď ho zadržali a obvinili.

Konzultačná činnosť

Igor L. vo svojej výpovedi hovoril, že celú záležitosť vnímal ako konzultačnú činnosť. “Samozrejme, že som očakával, že keď sa táto vec deje, tak sa deje za finančnú odmenu,” povedal Igor L. na súde. Z predchádzajúcej branže vie, že keď ide s niekým komunikovať, stretnúť sa s ním, konzultovať, tak ide niečo vybaviť, nevidí v tom nič protizákonné.

Obaja obžalovaní opisovali podobne, ako sa skontaktovali. Igor L. mal v pláne uplatniť sa v konzultačnej spoločnosti Martina N. “Chcel som zarobiť peniaze pre tú spoločnosť.” Potvrdil, že Martin N. ho poveril komunikáciou s Kňazíkom. Igor L. na súde povedal, že Kňazík s Prečuchom sa na stretnutiach zaujímali, či už boli dotácie uvoľnené a kedy. Podľa jeho slov bolo aj stretnutie, kde bol aj Martin N. Tam prezentoval Martin N. e-mail s výškou pridelených dotácií a podmienkami na ich pridelenie. Vzišla aj debata o odmene za poradenskú činnosť. Martin N. podľa Igora L. napísal na papier Kňazíkovi, aká je požadovaná suma, teda 10 percent. Kňazík ju údajne akceptoval. “To som považoval za normálne, lebo to bola dohoda konateľov dvoch firiem,” dodal Igor L.

Igor L. na súde hovoril, že nevie o žiadnom ovplyvňovaní poskytovateľov dotácií. “Nedostal som sa k informáciám, že by niekto niekoho ovplyvňoval,” povedal Igor L. Pred svojím zadržaním políciou videl už pár minút pred tým, ako policajti na dvore zadržali Kňazíka a Prečucha, keď mu odovzdali peniaze. Igorovi L. ani vtedy podľa vlastných slov nenapadlo, že by sa dopustil nelegálnej činnosti. Na stretnutí pred zadržaním mu údajne prezentovali, že odovzdali odmenu za konzultačnú činnosť. Policajtom ukázal, že má založené nejaké podklady k veci okolo Osrblia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.