Zelený aj šedý zákal (katarakta) vás môžu stáť zrak

0
1477

Zelený i šedý zákal patria k najrozšírenejším očným problémom vôbec. Každý z nich je však iný. Oba však pri nesprávnej starostlivosti môžu viesť až k úplnej slepote. Čo ich spôsobuje a ako sa proti nim brániť?

Vidíte hmlisto? Nepodceňujte to!

Čím ste starší, tým sa vám vo všeobecnosti zrak zhoršuje. A šedý zákal (často zvaný katarakta) je práve záležitosťou starnutia, dochádza pri ňom k postupnému zakaleniu šošovky. Problémy tohto druhu má väčšina populácie v dôchodkovom veku. Ochorenie sa ale úplne nevyhýba ani mladším ľuďom a môže byť aj vrodené. Za vznikom šedého zákalu môže stáť napríklad aj cukrovka, fajčenie či vážny úraz oka.

Šedý zákal treba čo najskôr operovať

Katarakta sa nedá vyliečiť masťami, kvapkami či liekmi. Návrat k lepšiemu videniu je v tomto prípade možné len vďaka operácie. Preto je dôležité operovať ho čo najskôr.

Pravidelné kontroly sú základ

Zatiaľ čo šedý zákal vzhľadom na starnutie príliš ovplyvniť nemôžete, u nebezpečnejšieho zeleného zákalu je možné bojovať prevenciou. Úderom štyridsiateho roku je dobré rátať s jednou očnou prehliadkou ročne, pri ktorej vám okrem iného zmerajú vnútroočný tlak. Nemusíte sa obávať ani finančnej stránky, pretože vyšetrenie na zelený zákal je súčasťou bežného vyšetrenia očným lekárom, pričom trvá len niekoľko minút.

Ráta sa každá minúta

Predovšetkým pri zelenom zákale. Pokiaľ teda máte pocit, že namiesto konkrétnych osôb či predmetov začínate vidieť tiene alebo čierne škvrny, sú to na poplach bijúce príznaky. Zelený zákal sa totiž v neskoršej fáze prejavuje práve týmto spôsobom. Dochádza pritom k postupnému odumieraniu očného nervu a tieto zmeny sú, bohužiaľ, nezvratné. Ak však zachytí dostatočne skoro, aj zelený zákal je možné liečiť.

Foto: Bigstockphoto