Sú moderné projekty bungalovov tým pravým riešením? Zvážte všetky pozitíva a negatíva.

0
1445

Jednoduchá prízemná stavba domu je lákavá pre množstvo rodín. Nie je ale vhodná na každý pozemok. Poschodový dom zaistí väčšiu intimitu.

Rodiny žijúce v byte v meste často túžia po dome so záhradou. Ich snom býva prízemný dom, ktorý im prinesie komfort bytu a výhody domu v podobe záhrady. Aj z tohto dôvodu, ak sa nakoniec rozhodnú pre stavbu, často volia bungalovy.

Bungalovy boli špecifické svojím pravidelným tvarom, terasou pri vstupe do domu a jednoduchou, drevenou konštrukciou. V dnešnej dome ale máme tendenciu nazývať bungalovom každú prízemnú stavbu. Moderné projekty bungalovov majú väčšinou terasu umiestnenú tak, aby spájal obývaciu miestnosť so záhradou, a konštrukcia už tiež nie je len z dreva. Okrem toho, moderné bungalovy majú rôzne tvary.

Projekčné kancelárie vo svojich katalógoch hotových projektoch ponúkajú takmer výhradne iba bungalovy. Poschodových domov je menej. Môže za to nižšia cena a samozrejme tiež schody, ktoré ľudia berú ako zbytočnú bariéru. Bungalov je tak veľmi lákavý, ale je naozaj pre vás ten pravý? Aké faktory rozhodujú?

Veľkosť pozemku

Áno, bungalov, teda prízemný dom je veľmi šikovným riešením pre rodiny s malými deťmi alebo pre starších ľudí. Nemusíte chodiť po schodoch a to sa počíta. Nenechajte sa ale bungalovom až príliš zlákať. Najskôr si zistite, či sa vám prízemný dom, dostatočne veľký pre celú vašu rodinu, zmestí na pozemok.

Pri stavbe domu totiž musíte dodržiavať rôzne predpísané odstupy stavby od plotu, od susedného domu, od ulice a pod. Okrem toho musíte postaviť dom na pozemku tak, aby dobre využíval celý jeho potenciál. Domov zbytočne umiestnených uprostred záhrady je kvantum a bungalov a celý pozemok je vám potom k ničomu, pokiaľ nie je prakticky prepojený so záhradou.

Na menšie alebo svahovité pozemky bude lepšie rovno vyberať dvojpodlažné domy alebo dokonca konzultovať projekt na mieru s architektom.

Počet miestností

Najskôr si teda napíšte zoznam miestností, ktoré budete v dome potrebovať, a potom si spočítajte, koľko metrov štvorcových by mal dom mať, aby sa tam všetko vošlo. Myslite pritom na váš komfort a na to, či sa počet obyvateľov domu v budúcnosti nezvýši.

Na každé dieťa by ste mali myslieť s jednou izbou. Nezabudnite na izbu pre hostí, ak máte časté návštevy. Nutnosťou sú aj adekvátne veľké úložné priestory a dostatočný počet záchodov a kúpeľní. Je možné, že zistíte, že bungalov, ani ak budete veľmi chcieť, na pozemok nezmestíte.

To platí, aj keď si vyberáte projekty z katalógov. Vždy sa pozerajte na celkovú veľkosť domu – koľko má metrov štvorcových. To, čo vyzerá veľké na nákrese, môže byť v skutočnosti veľmi stiesneným priestorom. Päťčlenná rodina sa potom bude v dome o veľkosti osemdesiat metrov štvorcových tlačiť.

Intimita pre všetkých

S počtom miestností a rozhodovaním o počte podlaží súvisí aj intimita pre každého obyvateľa domu. Každý niekedy potrebuje byť sám. V bungalove to bude možno ťažšie dosiahnuť. Moderná architektúra sa snaží oddeliť dennú – obývaciu časť domu od spacej časti. Izby na spanie tak zostávajú skryté pred návštevníkmi. Ak je to možné, spálňa rodičov by zase mala byť trochu oddelená od časti pre deti. Vy aj deti budete potrebovať svoje súkromie. Ak je toto pre vás dôležité, v poschodovom dome sa budete cítiť oveľa prirodzenejšie.

 

Foto: DJSarchitecture.sk