Kniha- priateľ človeka

0
1018

Aj Vaše dieťa si ráno po prebudení ledva stihne pretrieť oči a často ešte v pyžame, neumyté a s rozcuchanými vlasmi, sadne k počítaču alebo televízoru?

A ako je to s Vami? Pustíte sa hneď ráno do upratovania, do varenia či prípravy detí do školy a utekáte do práce, alebo stihnete ešte skontrolovať nové maily, aby Vám náhodou niečo neušlo? Každopádne, či už sadáte za PC ráno, na obed alebo večer, technologická vlna vytlačila z našich rúk knihy a spolu s ňou vznikajú aj rôzne sociálne problémy detí, poruchy čítania, zraku a iné. Naopak, častým čítaním si zlepšíte slovnú zásobu, gramatiku i štylistiku.

Ako deti motivovať k čítaniu?

  1. Čítajte aj vy a čítajte spolu

Nielen s malými deťmi, ktoré si ešte nedokážu sami prečítať knižku, ale i s tými staršími, si vyberte knihu a čítajte si spolu. Možno ste ako dieťa nečítali veľa, možno patríte k tým, ktorí prečítajú nanajvýš tak inzeráty v novinách, na toalete si prelistujú niekoľkokrát katalóg firiem, letáky s akciami obchodných reťazcov alebo knihu vtipov a horoskop v obľúbenom denníku. Teraz máte však možnosť naučiť Vaše deti milovať čítanie, preto si dajte na tom záležať. Neukráťte ich o túto radosť, aj keď Vám nič nehovorí. Buďte im príkladom, aspoň naoko. Je totiž zbytočné, keď im do rúk vkladáte knihu každý deň, ak Vás s ňou nikdy nevideli. 

  1. Spravte z čítania príjemný zážitok

Čítanie nemusí byť vôbec nudné, spravte deťom z tejto aktivity zábavu. Určite si napríklad dva dni v týždni, kedy budete spolu čítať. Dohodnite sa na knihe a spravte si vždy k čítaniu šálku čaju, teplé kakao, obľúbenú limonádu alebo koláčik. Ak vonku svieti slniečko a deti to ťahá von, zoberte deku a čítajte vonku. Zahrajte sa s nimi potom však aj hry, ktoré ich lákajú viac ako čítanie.

  1. Čítanie nemôže byť trest

Ak budete Vášmu dieťaťu knihu vnucovať, vypestujete v ňom jedine odpor ku knihám. Predstava čítania kníh sa mu bude spájať s nepríjemnými situáciami, kedy napríklad nesmelo ísť von, lebo muselo čítať knihu a ťažko si takto bude cestu k čítaniu hľadať samo.

  1. Dobrý výber

Skúste rôzne knihy, rôzne žánre, namiesto novodobých moderných rozprávok vyskúšajte klasické povesti. Vyberajte podľa toho, čo má Vaše dieťa rado. Ak sa Vašej dcére páčia princezné a najradšej by každý deň pobehovala v šatočkách, prečítajte si rozprávky o Popoluške, Snehulienke či Ľadovom kráľovstve. Ak je Váš syn fanúšik hokeja alebo futbalu, skúste nájsť príbehy o športovcoch. Ak má rád históriu, určite ho zaujmú rôzne báje.

  1. Kniha vs. Film

Každý, kto čítal knihu a videl podľa nej spracovaný film, zhodnotí, že kniha bola lepšia. Áno, pretože sa do nej „viacej zmestí.“ Na plátne je všetko okresané, nie je čas na detaily. Pri čítaní knihy môžete zapojiť svoju fantáziu, keď si budete predstavovať starú zrúcaninu, kde sa predstavitelia románu tajne stretávali, no vo filme priestor na Vaše „snívanie“ chýba. Avšak, môže to byť dobrá skúsenosť aj pre deti, ak si po prečítaní knihy pozriete aj jej filmové spracovanie. Nejde to vo všetkých prípadoch, ale určite také nájdete.

  1. Kontrola prečítaného

Aby ste naozaj zistili, či Váš potomok danú knihu prečítal alebo nie, položte mu zopár otázok týkajúcich sa jej obsahu. Alebo vymyslite nejaký zábavný test, zábavné úlohy na základe prečítaného. Ak sa napríklad v knihe dočítate o tom, ako princ musel splniť tri úlohy, aby zachránil princeznú, pripravte úlohy pre Vašu dcéru či syna aj vy. Ak Vaše deti radi kreslia, skúste spolu niečo nakresliť, spravte si vlastné ilustrácie. A radšej sa vyhnite úplatkom vo forme veľkých darov, sladkostí, peňazí, pretože záujem o knihu sa tak bude formovať len umelo, a teda na základe lákavých odmien. Menšie deti to bude určite lákať, tie staršie však možno budú trochu viac frflať. Alebo, keď deti z príbehu náhodou natrafili počas pátrania na neobjavenú jaskyňu, spravte si aj vy výlet do jaskyne a prežite spolu pekné dobrodružstvo. Ak sa Vám investícia do kníh zdá príliš veľká, nemusíte utrácať až tak veľa a môžete navštíviť antikvariát alebo hľadať na internete. 

Štandardom takmer každej rodiny je dnes automobil. Ak ho práve hľadáte, tak Vám pomôže autobazár na kontakt.sk. Klasikou pri dlhšom cestovaní s deťmi by mali byť aj obrázkové knihy s pútavým príbehom. Výhodne je tiež, keď musí dieťa riešiť nejaké úlohy. Cesta mu utečie rýchlejšie, naučí sa nové veci, a vy tak nemusíte zápasiť s nekonečnými otázkami typu “kedy tam už budeme”.  

Text: PR článok

Zdroj: najmama.aktuality.sk

Foto: elgarblog.wordpress.com