Ako sa starať a ako ošetrovať drevený nábytok z masívu

0
635

Drevený nábytok je overená klasika. Niet divu. Drevo máva na útulnosti našich interiérov leví podiel. Nielen že pekne vyzerá a vonia, ale je navyše aj príjemné na dotyk. Aby si čo najdlhšie uchovalo tieto vlastnosti, mali by sme sa oň dobre starať.

Drevo je úžasné vďaka svojej prirodzenej kráse. Ale aby si svoj pôvab uchovalo čo najdlhšie, je nevyhnutné venovať mu náležitú starostlivosť. Pozrime sa ako na to

Nič agresívneho ani hrubé

Drevený nábytok nikdy neošetrujte žiadnymi agresívnymi chemikáliami (napr. organickými rozpúšťadlami). Rovnako tak nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky. Na utretie prachu je vhodná mäkká prachovka bez brúsnych účinkov. Nezabudnite, že drevený nábytok môžu poškodiť aj drsné pazúriky a zúbky domácich maznáčikov.

Chráňte pred vodou a parou

Pre drevený nábytok je samozrejme škodlivé aj dlhodobé pôsobenie vody alebo pary. Nestavajte ho preto do vlhkého prostredia a ušetrite ho pred priamym stykom s vodou. Určite nie je vhodné na drevený nábytok ukladať napr. mokrý riad. Poškodiť ho môžu tiež výpary z varenia. Ak nábytok z masívu čistíte vodou so šetrnými saponátovými prostriedkami, nezabudnite ho vždy následne vytrieť do sucha.

Nevystavujte drevený nábytok teplu ani UV žiarenie

Sálavé teplo drevu škodí, preto umiestnite nábytok ďalej od vykurovacích zariadení (minimálne 50 cm). V nepriaznivých podmienkach by sa mohlo drevo deformovať a praskať. Rovnako nie je vhodné takýto nábytok vystavovať dlhodobému pôsobeniu slnečného svetla. Samozrejme aj horúce predmety môžu nábytok poškodiť. Preto na neho nikdy neodkladajte treba horúci riad.

Ako na prach

Pri utieraní prachu vždy postupujte zhora nadol, aby ste si znovu neprášili na už upratané miesta. Používajte mäkkú handričku, ktorá nezanecháva vlákna. S vodou alebo čistiacim prípravkom to nikdy nepreháňajte a čistiaci prípravok nanášajte vždy na handru, nikdy priamo na drevený nábytok.

Škvrny na drevenom nábytku?

Asi najčastejším problémom býva škvrna od pohára na dreve. Ak sa nám ju podarí na drevenom nábytku vyrobiť, odstránime ju zmesou z 1 lyžičky masla, 1 lyžičky majonézy a štipky cigaretového popola. Ak sme drevený nábytok neochránili pred vodou, pomôže nám zubná pasta. Ak sa stane, že škrvny odolávajú, pridáme do pasty trochu jedlej sódy. Nakoniec vždy ošetrené miesta vyleštíme mäkkou handrou. U mahagónového dreva nám pomôže alkohol. Nesmieme ho však vypiť 😊, ale musíme ním napustiť škvrnu a potom miesto okamžite vytrieť do sucha. Následne drevo natrieme zmesou ľanového oleja a červeného vína (v pomere 1:1) a vyleštíme.