Prečo je esemeskovanie za volantom nebezpečné?

0
269
Prečo je esemeskovanie za volantom nebezpečné?

Jediné, čo ako šofér môžete za volantom robiť, je samotné šoférovanie. Všetko ostatné je neprípustné nielen s ohľadom na zákon. Každá sekunda, počas ktorej stratíte koncentráciu alebo kontrolu nad vozidlom, vás môže stáť veľmi veľa. Nešvárom posledných rokov je telefonovanie alebo esemeskovanie počas riadenia automobilu. Viete, prečo je esemeskovanie za volantom tak nebezpečné?

Písanie textových správ je protizákonné

Ak vás pristihnú policajti v situácii, kedy budete počas jazdy písať správy, tak vás neobíde pokuta. Chystá sa dokonca novela zákona, ktorá oprávňuje policajtov za esemeskovanie zobrať šoférovi vodičák. Samozrejme, že ide o extrémny prípad, ale ak polícia vyhodnotí, že ste svojim konaním ohrozili ostatných viac ako keď nepoužívate snehové reťaze v zime, tak môže nastať aj táto situácia.

Nesledovať cestnú premávku je neprípustné

Ak čo i len na okamih spustíte zrak z cesty, môžu sa stať desiatky situácií. Ani jednu z nich by ste nechceli prežiť, to vám garantujeme. Podľa štatistík je pravdepodobnosť havária takmer o tretinu vyššia práve počas písania textových správ. Každá správa napísaná počas šoférovania môže pripraviť o život vás, vašu rodinu alebo iného účastníka cestnej premávky. Podobné riziko hrozí pri nesprávnom tlaku v pneumatikách, a preto si kúpte snímač tlaku pneumatík.

Extrémne ohrozujete každého chodca

Niektorí šoféri sa mylne domnievajú, že ak pred nimi nejde iné vozidlo, tak si môžu jednu krátku správu dovoliť. Nezabúdajte, že na cestu nevstupujú len vozidlá, ale tiež cyklisti a chodci. Práve chodci dokážu vojsť do vozovky veľmi nečakane. Vzdialenosť medzi vašim automobilom a chodcom skracuje každá sekunda, ktorú nevenujete riadeniu, a to dokonca i v prípade, že ste si preštudovalo označenie pneumatík a kúpili pneu s perfektnými vlastnosťami.

Vaše reakcie nie sú dostatočne rýchle

Môžete byť ten najlepší šofér na svete, ale keď máte hlavu plnú toho, čo odpísať na správu a k tomu máte hlavu sklonenú k telefónu, tak sa váš reakčný čas enormne predlžuje. Niektoré štúdie dokonca uvádzajú, že po požití alkoholu je reakčný čas šoféra dlhší ako pri esemeskovaní. V prepočte strácate pri písaní správ 40 % času na brzdenie a po požití alkoholu približne 12%.

Po nehode sa nedoplatíte

Ak spôsobíte nehodu a poisťovňa zistí, že ste počas nej písali textové správy, tak vám odmietne vyplatiť poistné krytie. Platí to pre havarijné i povinné zmluvné poistenie. Znamená to, že sekunda vás môže vyjsť tisíce eur. Pýtame sa prečo? Veď je tak jednoduché na esemesku odpovedať neskôr alebo v nevyhnutnom prípade zastaviť na krajnici.