Pozor na to, aké granule psovi kupujete

0
406
Pozor na to, aké granule psovi kupujete

Predstavte si, že by ste jedli len sušené potraviny upravené konzervačnými látkami a dochutené umelými prísadami. Asi vás takáto predstava veľmi neláka. Možno však neviete, že váš pes dostáva stavu len a len vo forme vysušených obilnín s minimom bielkovín. Bohužiaľ len malá skupina chovateľov sa zaoberá zložením granúl či konzerv pre psíkov. Pozor na to, aké granule psovi kupujete. Na ich kvalite záleží zdravie i dĺžka života vášho domáceho maznáčika.

Čo obsahujú lacné granule pre psov

Väčšina značiek granúl pre psov predávaných v supermarketoch okolo mäsa ani len neprešli. Ide o granule pre psov, ktoré zložením pripomínajú stravu pre prasiatka. Zväčša sa v nich v sušenom stave nachádzajú tepelne spracované obilniny s minimálnym obsahom živočíšnych surovín. A ak sa nejaké mäso v týchto granulách nachádza, tak ide o tzv. vedľajšie živočíšne produkty. Pod týmto pojmom sa skrývajú kostná múčka, odpadové mäso a dokonca perie či zobáky zvierat. Nechutná kombinácia je samozrejme upravená tak, aby psíkovi a tiež chovateľovi voňala. Navonok chutné granule sú len ochutené umelými látkami a rôznymi éčkami, ktoré ako dobre viete aj u ľudí spôsobujú zdravotné komplikácie a sú základom pre vznik nádorových ochorení. Podobné zloženie majú často aj podozrivo lacné pamlsky pre psov.

Čo by mali granule pre psov obsahovať

Prvotným znakom, že ide o kvalitné granule pre psov je cena. Nie vždy to však platí, a preto pozorne čítajte obaly a zamyslite sa nad každou ingredienciou. Je zrejmé, že zdravé granule by mali obsahovať predovšetkým mäso alebo mäsovú múčku. Ak je v zložení uvedený obsah obilnín, tak radšej takéto granule nekupujte, pretože vyvolávajú u psov tráviace problémy a alergie. Naopak psíkom prospievajú sacharidy vo forme zemiakov a tiež ovocie, prírodné tuky a bylinky. Všímajte si tiež to, ako boli jednotlivé suroviny spracované. Z hľadiska zachovania vitamínov, minerálov a živín je najlepším spôsobom spracovania psích granúl lisovanie za studena.

Čo tak vyskúšať surovú stravu?

Spozorovali ste, že váš pes chradne, granule ani konzervy mu nechutia? Skúste postupe prejsť na barfovanie. Pod týmto pojmom sa skrýva barf strava pre psov t.j. surové mäso, kosti, zelenina, ovocie, ktoré sú dochutené bylinkami. Tento spôsob kŕmenia je pre psov prirodzený a prináša mu zdravotné benefity.