Malý prehľad typov turistických topánok

0
483
Malý prehľad typov turistických topánok
Malý prehľad typov turistických topánok

Turistické topánky sa nedelia len podľa materiálu či veľkosti. Pri ich výbere sa zamerajte tiež na to, do akého terénu sú určené. Výrobcovia turistickej obuvi využívajú pri ich šití rôzne technológie, ktoré sú prispôsobené náročnosti terénu. Iné topánky sa hodia na bežné prechádzky po lese a iné na vysokohorské túry. Existujú tiež modely topánok, ktoré sú určené do extrémnych podmienok alebo na lezenie po skalách.

Dámske, pánske, detské, vysoké, nízke

Základné delenie turistickej obuvi je podľa pohlavia alebo veku. Dámska turistická obuv zohľadňuje stavbu tela ženy, detská prihliada na vývoj chodidla a pánska strihovo zodpovedá anatómii mužskej nohy. Samozrejme, že napríklad dámske turistické topánky sú viac farebné podobne ako detské. Napriek tomu, že sa vám môžu vysoké topánky zdať nepohodlné, sú viac ako potrebné do terénu, ktorý prudko stúpa. V takomto teréne je nutné dodať stabilitu chodidlu a hlavne členku. Nízke topánky sú určené na bežné vychádzky do hôr a ľudia ich často využívajú aj počas prechádzok po meste alebo v jeho okolí. Využívajú sa na menej náročné výlety a komfort pri chodení vám poskytnú aj počas niekoľkohodinovej túry. V každom prípade je vždy lepšie kúpiť turistickú obuv vyrobenú zo spracovanej usne, do ktorej je všitá vodovzdorná membrána. Takáto turistická obuv je vhodná do každého počasia a ocenia ju tiež ľudia trpiaci nadmerným potením chodidiel. Zvonku do topánky neprenikne vlhkosť a naopak vlhkosť nahromadená vo vnútri sa pomocou membrány odvedie.

Turistické topánky do každého terénu

Turistické topánky sa vyrábajú naozaj do každého terénu. Medzi základné patria tzv. outdoorové topánky. Tieto topánky sú určené na prechádzky po meste, na dlhšie rodinné turistické výlety alebo do lesa, v ktorom sa budete pohybovať po spevnených cestičkách. Ide o lacnejšiu obuv vyrobenú z kombinácie textilu a kože. Podošva nie je taká vysoká ako u ostatných typoch turistickej obuvi. Trekové topánky si pokojne obujte na celodennú túru s náročnejšou trasou. Treková obuv býva celokožená a spevnená na pätách či špičkách. Do vysokohorského terénu si obujte jedine topánky, ktoré majú vyšší strih, aby ste sa vyhli vyvrtnutiu členka. Dávajte si pozor, aby mala obuv všitú vodovzdornú membránu. Pre horolezcov  sú určené horolezecké topánky, ktoré sú kombináciou kože a plastu. Ich podošva je extrémne pevná a neohýba sa.