Irán a Izrael boli na schôdzke o bezjadrovom regióne

0
377

ŽENEVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Zástupcovia Iránu a Izraela sa pred dvoma týždňami spoločne zúčastnili na tajnej schôdzke zameranej na prípravu medzinárodnej konferencie o zákaze jadrových zbraní na Blízkom východe.

Schôdzka sa konala 21. a 22. októbra pri švajčiarskom meste Montreux. Zúčastnilo sa na nej údajne 13 alebo 14 delegácií ako aj námestník fínskeho ministerstva zahraničných vecí Jaakko Laajava, ktorý má na starosti prípravu konferencie.

Jednotlivé delegácie prezentovali svoje postoje k stanovenej problematike, zástupcovia znepriateleného Iránu a Izraela však v priamom dialógu neboli. “Hlavné je, že tam bol Izraelčan aj Iránec,” povedal v utorok nemenovaný diplomat. Ďalšie takéto stretnutie sa má uskutočniť v novembri, účasť Izraelčanov a Iráncov však nie je istá.

Izrael s najväčšou pravdepodobnosťou vlastní jadrové zbrane ako jediná krajina Blízkeho východu. Arabské štáty to považujú za ohrozenie stability a mieru v regióne. Židovský štát vlastníctvo jadrového arzenálu nepriznáva ani nepopiera. Izrael a USA, naopak, podozrievajú Irán zo snáh vyrobiť jadrovú bombu. Islamská republika tvrdí, že jej nukleárny program je zameraný výlučne na mierové účely.

Medzinárodné spoločenstvo sa dohodlo na usporiadaní konferencie o Blízkom východe bez jadrových zbraní v roku 2010. Pôvodne sa mala konať minulý rok, odložili ju však na neurčito. Spomínané stretnutie bolo prípravou na túto konferenciu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.