Maďarská rodina dostane za priemyselnú haváriu tisícky eur

0
446

BUDAPEŠŤ 5. novembra (SITA/AFP) – Budapeštiansky súd v utorok nariadil hlinikárni v maďarskom meste Ajka, ktorá nesie zodpovednosť za rozsiahly únik jedovatého kalu spred troch rokov, odškodniť jednu z rodín sumou 32 miliónov forintov, v prepočte viac ako 100-tisíc eur.

Ide o prvý podobný verdikt v prípade viac ako 20 žalôb podaných na spoločnosť MAL prevádzkujúcu hlinikáreň. Rodina v dôsledku najhoršej environmentálnej katastrofy v maďarských dejinách prišla o dcéru a jej ďalšie dve deti utrpeli vážne popáleniny.

Jedovatý obsah odkaliska po pretrhnutí hrádze zaplavil viacero obcí a zamoril vodné toky ako aj niekoľko desiatok štvorcových kilometrov pôdy. V dôsledku havárie z októbra 2010 zahynulo desať ľudí a desiatky utrpeli ujmu na zdraví.

Spoločnosť MAL v septembri 2011 uznal súd vinnou a nariadil jej vyplatiť odškodné vo výške 135 miliárd forintov, v prepočte viac ako 450 miliónov eur. Členovia vedenia spoločnosti sú obžalovaní z usmrtenia z nedbanlivosti, spôsobenia materiálnych a finančných škôd veľkého rozsahu, zlého nakladania s odpadom a ohrozenia verejnosti ako aj poškodenia životného prostredia. Prokuratúra žiada pre všetkých nepodmienečný trest odňatia slobody.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.