Dovolenka na jachte či katamaráne. Aký je medzi nimi rozdiel?

0
1789

Dovolenka na lodi je v poslednej dobe veľmi obľúbeným fenoménom. Prináša so sebou hneď niekoľko výhod. Môžete sa vybrať na miesta, kam sa bežní turisti nedostanú a zároveň zažiť niečo originálne a jedinečné. Dovolenku na lodi si môžete prispôsobovať podľa seba. Je skvelou voľbou rovnako ako pre rodiny s deťmi, tak aj pre partie kamarátov či kolegov. Na dovolenku plavbou na mori sa môžete vydať na jachte alebo katamaráne. Aký je však medzi nimi rozdiel?

Obľuba dovoleniek na lodi stále rastie. Kedysi bola dovolenka na lodi niečím, čo si nemohol dovoliť každý. Dnes sa už ceny takýchto dovoleniek začínajú rovnať bežným dovolenkám. Avšak, dovolenka na lodi je niečím výnimočným, čo ponúka množstvo originálnych a jedinečných zážitkov. Takúto dovolenku môžete absolvovať aj vy. Vybrať si môžete katamarán či jachty na prenájom. Pozrime sa spolu, aký je medzi nimi rozdiel.

Katamarán – stabilná voľba

Katamarán je vhodný nielen na dovolenky pre rodiny s deťmi, ale aj na párty či dokonca svadobné cesty. Katamarán je ideálnym typom lode, ak hľadáte stabilitu na mori alebo si plavbou na lodi nie ste úplne istí. Svojou konštrukciou zabezpečuje, že sa loď takmer vôbec nenakláňa. Trupy lode sú od seba vzdialené tak, aby mal katamarán zabezpečenú maximálnu stabilitu, a to počas všetkých poveternostných podmienok. Katamarán je vybavený jedným sťažňom a dvoma plachtami. Hlavná plachta, ktorou katamarán disponuje, je veľká a je najdôležitejšou pohonnou plachtou na lodi. Aj napriek tomu, že je katamarán vybavený plachtami ako plachetnica, plaví sa na ňom väčšinou na motor. Čo sa týka ubytovania, katamarán poskytuje dostatok miesta a pohodlie. V oboch častiach katamaránu sa nachádzajú kajuty, a v katamaráne sa nachádzajú taktiež aj kúpeľne, kuchyňa a spoločné priestory. Katamarán poskytuje dostatok súkromia a je priestranný. Na palube poskytuje katamarán dostatok  miesta na slnenie sa či odpočinok. Ak si pre svoju dovolenku na mori vyberiete katamarán, mali by ste ale vedieť, že na ňom nezažijete ten bezprostredný pocit z plavby, ako na plachetnici, ktorá sa nakláňa po vlnách. Avšak, v tomto prípade je katamarán trikrát priestrannejší a pohodlnejší ako plachetnica.

Jachty na prenájom

Jachty na prenájom sú vhodné rovnako taktiež pre tých, ktorí by sa chceli vydať na rodinnú dovolenku či dovolenku s priateľmi, ale aj pre tých, ktorí by si chceli užiť o čosi viac adrenalínu a aktívnejších okamihov. Jachty na prenájom sú vhodné taktiež pre milovníkov vyšších rýchlostí. Vo väčšine prípadov sú poháňané motorom a svoje využitie nachádzajú ako lode pre rekreačné ale aj športové účely. V porovnaní s plachetnicami sú jachty vybavené o čosi luxusnejšie a komfortnejšie. Avšak, je potrebné rátať s tým, že jachty na prenájom sú nákladnejšie vzhľadom na ich spotrebu pohonných hmôt. Na druhej strane sa však jachty na prenájom vyznačujú väčšou rýchlosťou. Na jachte prejdete vzdialenosť, ktorú by ste za týždeň prešli napríklad na plachetnici, za jeden deň. Jachty na prenájom majú tiež výhodu v tom, že sa ľahšie manipulujú a manévrujú, či už priamo na mori alebo v marínach.

Dovolenka na lodi, či už si vyberiete katamarán alebo budete zvažovať jachty na prenájom, je skvelým spôsobom, ako si dovolenku vychutnať tak trochu inak. Môžete spoznávať pobrežie krajiny a dostať sa na miesta, na ktoré by ste sa počas bežnej dovolenky nedostali. Prípadne si vybrať zážitkovú plavbu či už gastronomickú alebo vínnu cestu. Z takejto plavby na mori si odnesiete nezabudnuteľné zážitky a je veľká pravdepodobnosť, že si ju budete chcieť znova zopakovať. Pri výbere katamaránu, plachetnice alebo jachty na prenájom vám ochotne poradia odborníci z www.luxurysailing.eu.