Vosky na drevo – pre ochranu a krásu nielen dreveného nábytku

0
2
Vosky na drevo – pre ochranu a krásu nielen dreveného nábytku
Vosky na drevo – pre ochranu a krásu nielen dreveného nábytku

Drevo je krásny a viacúčelový materiál, ktorý si zaslúži náležitú starostlivosť a ochranu. Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zachovať a zdôrazniť prirodzenú krásu dreva, je použitie voskov na drevo. Tieto špeciálne látky nie sú len prostriedkom pre estetiku dreva. Sú tiež účinnou ochranou pred rôznymi vonkajšími vplyvmi. Na čo presne vosky na drevo slúžia a ako nimi ošetrovať drevené povrchy?

Čo sú to vosky na drevo?

Vosk na nábytok a iné drevené povrchy je ošetrujúci prípravok obsahujúce prírodné vosky, oleje a iné látky, ktoré slúžia na ochranu drevených povrchov. Vosky sa nanášajú na drevo, kde vytvárajú ochranný film a zabraňujúci vonkajším vplyvom, ako sú vlhkosť, teplotné zmeny a UV žiarenie, v poškodení dreva.

Druhy voskov na drevo

Existuje niekoľko druhov voskov na drevo, každý má iné vlastnosti a výhody pri používaní. Medzi najbežnejšie patria:

Prírodné vosky: Vytvorené z prírodných látok, ako je včelí vosk alebo karnaubský vosk. Prírodný vosk na nábytok a drevo je ekologický a vytvára prirodzený vzhľad dreva.

Vosky s olejom: Vosky na nábytok s prídavkom olejov obsahujú olejové látky, ktoré hlboko prenikajú do dreva, dodávajú mu výživu a zvýrazňujú jeho textúru. Tieto vosky poskytujú dlhotrvajúcu ochranu.

Farbiace vosky na drevo: Pre tých, ktorí chcú drevo nielen chrániť, ale mu tiež dodať farbu, sú ideálne farebné vosky na nábytok a drevené povrchy. Tieto vosky sú ideálne na obnovenie alebo zmenu farby dreva.

Na čo sa používajú vosky na drevo?

Ošetrovať drevené povrchy voskom sa naozaj oplatí. Okrem iného dosiahnete pomocou voskov nasledujúce benefity:

  • Ochrana pred vlhkosťou: Vosky vytvárajú nepriepustnú vrstvu, ktorá chráni drevo pred vlhkosťou a zabraňuje jeho pukaniu či plesniveniu.
  • Ochrana pred UV žiarením: Niektoré vosky obsahujú UV filtre, ktoré pomáhajú chrániť drevo pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Ide o ochranu proti vyblednutiu dreva či jeho vysúšaniu.
  • Zvýraznenie textúry a farby dreva: Vosky zdôrazňujú prirodzenú krásu dreva, jeho textúru a odtieň. Drevo tak pôsobí živšie a štýlovejšie.

Ako ošetrovať drevo voskom?

Pred aplikáciou vosku je dôležité dôkladne vyčistiť drevený povrch od prachu, špiny a starých povrchových úprav. Vosky sa aplikujú štetcom, handrou alebo aplikátorom. Dôležité je nanášať vosk rovnomerne a v tenkých vrstvách, aby sa dosiahol optimálny výsledok. Po aplikácii je potrebné nechať vosk dobre vyschnúť. Čas schnutia závisí od druhu vosku, teploty a vlhkosti prostredia. Vždy sa riaďte pokynmi návodu uvedenom na prípravku.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter