Spôsoby, ako prepraviť bicykel autom na dovolenku

0
5
Spôsoby, ako prepraviť bicykel autom na dovolenku
Spôsoby, ako prepraviť bicykel autom na dovolenku

Preprava bicykla autom na dovolenku nie je vôbec komplikovaná. Vďaka nosičom, prípadne pomocou vozíka, preveziete viac kusov bicyklov niekoľko tisíc kilometrov od domova a užijete si cyklistickú dovolenku. Chcete zvoliť najlepší spôsob prepravy bicyklov? Pripravili sme pre vás malé porovnanie všetkých možností prevozu bicykla autom.

Nosič bicyklov na strechu auta

Nosiče na strechu sú jednou z najviac využívaných možností prepravy bicyklov autom. Bicykle sa upevňujú na špeciálne stojany, ktoré sú namontované na strešných nosičoch. Tento spôsob prepravy má niekoľko výhod, no i nevýhody. Medzi najväčšie negatíva patrí obmedzený priestor na streche, ktorý neumožňuje prepraviť strešné boxy. Bicykle na streche zvyšujú aerodynamický odpor a ten vedie k zvýšenej spotrebe. Nakladanie bicyklov na strechu môže byť fyzicky náročné, najmä ak ide o ťažké bicykle alebo vyššie vozidlá. Pozor si dávajte pri vjazde do garáže, kedy často dochádza k poškodeniu bicyklov. Na druhej strane sú nosiče na streche najlacnejšou možnosťou prevážania bicyklov.

Nosič bicyklov na piate dvere

Nosiče na piate dvere sú upevnené na zadnej časti vozidla, pričom bicykle sú zavesené na nosiči. Väčšina nosičov na piate dvere sa veľmi jednoducho inštaluje. Na rozdiel od strešných nosičov bicyklov, nosiče na piate dvere nemajú taký výrazný vplyv na aerodynamiku vozidla. Vyložiť bicykel do výšky dverí kufra nie je problém. Na streche vám zostane miesto na prevážanie nákladu v boxoch, do ktorých môžete uložiť športové kočiare a iné potreby pre celú rodinu. Medzi nevýhody tohto modelu nosiča patria zhoršený vstup do kufra a riziko poškodenia laku alebo dverí vozidla.

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie

Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie sú považované za najlepšiu možnosť prepravy bicyklov. Bicykle sú umiestnené nízko, čo uľahčuje ich nakladanie a vykladanie. Nosiče na ťažné zariadenie sú veľmi stabilné a bezpečné, riziko poškodenia bicyklov alebo automobilu je minimálne. Nosič je možné sklopiť, takže neobmedzuje vstup do kufra vozidla. Tento typ nosiča bez problémov odvezie niekoľko bicyklov naraz a dokonca aj elektrobicykle. Nosiče na ťažné zariadenie sú drahšie ako iné typy nosičov, ale ich výhody prevyšujú počiatočné investície.

Prívesný vozík na prepravu bicyklov

Preprava bicyklov pomocou prívesného vozíka je menej bežná, ale niektorí cyklisti dávajú tejto možnosti prednosť kvôli veľkej kapacite vozíka. Bicykle sú vo vozíku chránené plachtou pred poveternostnými vplyvmi a poškodením. Avšak s prívesným vozíkom sa ťažšie manévruje a parkuje. Prívesný vozík je drahý, takže si ho väčšina ľudí len požičiava.

Autor: Gabriela Kudláčová