Plastové okná sú už nejaký ten rok medzi nami. Za ten čas sa medzi laickou verejnosťou rozšírili niekoľko mýtov, podľa ktorých hodnotia kvalitu plastových okien. V dnešnom článku si povieme na čo si má stavebník dať pozor pri výbere kvalitného plastového okna.
Počet komôr profilu
V minulosti sa izolačné vlastnosti pri dvoj a troj komorových oknách hodnotili podľa počtu komôr. Pričom počet komôr nemá na tepelnoizolačné vlastnosti samotného okna žiadny výrazný vplyv. Na tepelnoizolačné vlastnosti vplýva použitý materiál a konštrukčné riešenie okna. Pri výbere okna je potrebné sledovať súčiniteľ prestupu tepla rámu Uf [W/m2K], čím nižšie číslo je tým má okno lepšie izolačné schopnosti. Ešte lepšie je sledovať prestupnosť celého rámu okna Uw [W/m2K]. Čím je číslo Uw nižšie tým má dané okno lepší súčiniteľ. Veľký vplyv na prestupnosť tepla má stavebná hrúbka profilu dnešné 5 a 6 komorové profily majú stavebnú hrúbku 70 – 80 milimetrov a súčiniteľ prestupu tepla Uw je do 1 [W/m2K]. Pri sedem komorových rámoch ktoré sú určené pre plastové okná na nízkoenergetické a pasívne domy je to hrúbka až 90 milimetrov. V tomto prípade je súčiniteľ prestupu tepla 0,75 [W/m2K].
Typ zasklenia a distančný rámik
Dôležitou súčasťou kvalitného plastového okna je jeho zasklenie. V dnešnej dobe sa štandardne používa dvojsklo, pre okná do nízkoenergetických a pasívnych domov je to trojsklo. Súčasťou takéhoto skla je distančný rámik. Ten sa nachádza medzi dvoma sklami. V minulosti sa používal hliníkový rámik. Pre jeho veľkú tepelnú vodivosť, bol postupne nahradzovaný nerezovými rámikmi. V súčastnosti je asi najlepšou voľbou plastový rámik, ktorý je spevnený sklenými vláknami. Pre zvýšenie tepelnej izolácie je medzera medzi sklami vyplnená špeciálnym plynom, zväčša argónom alebo kryptónom. O tom aký plyn sa použije rozhoduje požiadavka na konečný súčiniteľ prestupu tepla.
Ak aj vy rozmýšľate nad novými oknami, vyskúšajte firmu Cedera – špecialistov na drevené a plastové okná v Bratislave.