Putin tlačí na Ukrajinu, dlží mu za plyn

0
413

BOČAROV RUČEJ, Rusko 9. februára (WEBNOVINY) – Rusko zvýšilo ekonomický tlak na Ukrajinu spojením uvoľnenia nasledujúcej tranže v rámci balička pomoci Kyjevu v celkovej sume 15 mld. USD so splácaním dlhu za plyn ruskej firme Gazprom.

Vo svojom vyjadrení to v sobotu spojil ruský minister financií Anton Siluanov po tom, ako Kremeľ potvrdil, že prezident Vladimir Putin mal v piatok súkromný rozhovor so svojim ukrajinským partnerom Viktorom Janukovyčom. Podrobnosti o rokovaní prezidentov však nezverejnili.

Moskva v decembri súhlasila s tým, že Kyjevu poskytne úvery a lacnejší plyn, aby mu pomohla splácať dlhy. Ukrajina, ktorej ekonomiku a národnú menu poškodzujú mesiace trvajúce protivládne protesty, veľmi potrebuje nasledujúcu úverovú tranžu od Ruska v sume 2 mld. USD.

Ruský minister financií povedal, že svoje záväzky v oblasti poskytovania úverov Moskva splní, ale zároveň otvorene poukázal na dlh Ukrajiny za plyn v objeme 2,7 mld. USD. “Splníme, čo sme Ukrajine sľúbili, ale chceli by sme, aby ukrajinská strana plnila svoje záväzky,” povedal Siluanov novinárom v Putinovom čiernomorskom letovisku Bočarov Ručej. Dlh za plyn bol splatný v závere januára, ale Ukrajina ho ešte úplne neuhradila, dodal.

Podrobnosti rokovania na piatkovej schôdzke Putina a Janukovyča nie sú známe. Predpokladá sa však, že podobné rozhovory prezidentov Ruska a Ukrajiny medzi štyrmi očami v závere minulého roka viedli Janukovyča k tomu, že na poslednú chvíľu sa rozhodol nepodpisovať obchodnú dohodu s Európskou úniou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.