Manželia majú dôvod na oslavu, v nedeľu je ich svetový deň

0
385

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – V nedeľu je Svetový deň manželstva, oslavuje sa vždy v druhú februárovú nedeľu. Myšlienka oslavovať tento deň sa zrodila v meste Baton Rouge, Louisiana v roku 1981. Ako povedal pre agentúru SITA koordinátor Národného týždňa manželstva pre západné Slovensko Peter Kremský, svetové dni pripomínajú niečo, čo je dôležité a vzácne.

“Manželstvo je veľmi dôležité pre spoločnosť. Dáva jej pevné základy a istotu,” povedal. Tak napríklad aj deti sú pre spoločnosť dôležité a každoročne oslavujeme Medzinárodný deň detí. “Manželstvo je dôležité, aby spoločnosť bola stabilná a jednotlivé generácie spolupracovali,” uviedol Kremský.

Nielen počas Svetového dňa manželstva si treba spomenúť na svojho životného partnera. “Pre každý vzťah je dôležitý spoločne strávený čas. Preto aj túto nedeľu je ideálne osláviť tak, že venujeme manželovi čas, niečo spolu podnikneme,” povedal Kremský s tým, že manželstvo a láska sú o tom, aby tomu druhému bolo so mnou dobre.

Viac ako papier

“Manželstvo nie je o tom, že pre seba chcem urobiť dobre. Ak áno, bolo by to skreslené. Skúsme vymyslieť niečo, aby tomu druhému bolo s nami dobre,” uviedol Kremský.

Od pondelka štartuje Národný týždeň manželstva. Jeho heslom je “Manželstvo – viac ako papier”. Podľa Kremského aj papier je dôležitý, pretože je to doklad, ktorým manželia vyjadrujú pred svedkami, že chcú stáť jeden pri druhom v dobrom i zlom. “Ale manželstvo nie je o papieri, o sľube, ale o každodennej láske, obetavosti, ústretovosti, aby stáli obaja pri sebe v ľahkých i ťažkých časoch,” zdôraznil.

Organizátori národného týždňa za kľúčové pre manželstvo považujú najmä štyri hodnoty. “Sú to rodina, láska, vernosť a bezpečie. Dnes mnohí nevedia, čo je láska. Mýlia si ju s niečím, čo s ňou súvisí, ale nie je to láska,” dodal.

Kampaň na podporu manželov

Národný týždeň manželstva (NTM) je kampaňou na podporu hodnôt vernosti, celoživotného vzťahu a zmysluplného manželstva. V roku 2014 sa bude NTM konať na Slovensku po štvrtý raz. Prvý raz sa Národný týždeň manželstva dostal na Slovensko v roku 2011. Celosvetová kampaň Marriage Week, ktorej je NTM súčasťou, pritom prebieha už od roku 1997.

Súčasťou kampane sú osobnosti NTM, ktoré sa stotožňujú s kampaňou a verejne vyjadria podporu manželstvu. V tomto roku sú osobnosťami NTM hokejista a držiteľ Stanleyho pohára NHL v roku 2013 Michal Handzuš s manželkou a spisovateľ, filozof a kazateľ Daniel Pastirčák s manželkou.

Do Národného týždňa manželstva sa môže zapojiť každý vo svojom manželstve tým, že si nájde viac času na svojho manžela alebo manželku, pripraví pre svojho partnera niečo, čo má rád. “Môžu niečo spolu podniknúť, zažiť, pripomenúť si najkrajšie časy svojho vzťahu a niečo si z nich zopakovať, obnoviť. Veď ste sa nezobrali pre papier, ale preto, aby vám bolo spolu dobre,” povedal Kremský.

Ten manželom odporúča napríklad ísť spolu na prechádzku, večeru, do cukrárne, kaviarne alebo si doma pripraviť večer pri sviečkach. Manželia môžu ísť spolu na rande, výlet, či stráviť spolu víkend. Môžu si spolu uvariť jedlo alebo si objednať pizzu, či zahrať si hru vo dvojici, napríklad Človeče, nehnevaj sa, odporúča Kremský.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.