Kim zaplatil Paname pokutu, vykúpil svoju loď

0
416

PANAMA 17. januára (WEBNOVINY) – Panamská vláda vo štvrtok potvrdila, že Severná Kórea zaplatila pokutu udelenú za ilegálny obsah nákladu lode, ktorú zadržali v júli v Panamskom prieplave, a loď tak môže opustiť Panamu.

KĽDR musela za plavidlo zaplatiť skoro 700 tisíc dolárov. Z Panamy môže odísť aj 32 členov posádky, traja však povolenie na odchod nedostali, pretože čelia obvineniam.

Zbrane z Kuby

Panamský minister zahraničných vecí Fernando Nunéz tvrdí, že iba títo traja muži, ktorých zadržiavajú na bývalej americkej základni Fort Sherman, vedeli o skutočnej povahe nákladu. Za pašovanie kubánskych zbraní, ktoré panamská kontrola objavila na palube ich lode, im hrozí 12 rokov väzenia. Stredoamerická krajina nemá so Severnou Kóreou diplomatické vzťahy.

Nákladnú loď zadržali v júli pri vstupe do Panamského prieplavu pre podozrenie z pašovania drog. Našli však kubánske zbrane, ktoré vláda v Havane označila za zastarané a boli údajne odoslané do Severnej Kórey na opravu.

Raketový systém

Plavidlo okrem iného prevážalo aj časti raketového systému, časti sovietskych stíhačiek MiG-21 či rôzne vojenské vozidlá. Všetko bolo ukryté pod tonami cukru. Na Severokórejčanov sa vzťahuje zbrojné embargo, ktoré na nich uvalila Bezpečnostná rada OSN v reakcii na raketové a jadrové testy.

Podľa záznamov OSN za posledné dva roky využili strategický, 80 kilometrov dlhý Panamský prieplav prepájajúci Atlantický a Tichý oceán iba štyri lode patriace KĽDR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.