Teambuilding je slovíčko, ktoré sa čoraz viac udomácnilo v našich končinách. Väčšina zamestnávateľov chce aby sa ich zamestnanci stále zdokonaľovali a prinášali firme lepšie výkony. Práve preto sa firmy snažia organizovať teambuildingy. Lenže tak, ako môže temabuilding pomôcť firme, tak jej môže aj uškodiť. Vzťahy na pracovisku sa môžu totiž ešte viac naštrbiť práve na takýchto firemných akciách. Čomu sa teda vyhnúť aby prínos teambuildingu bol pozitívny?
Predovšetkým musíte vymyslieť aktivity, ktoré budú baviť celý kolektív. Nie je nič horšie, keď ešte aj na firemnej akcii musia zamestnanci riešiť úlohy, ktoré sú im nepríjemné alebo ich nebavia. Taktiež aj keď vyberiete nejakú aktivitu, kde nie všetci zamestnanci fyzicky vládzu, stále ich môžete zmysluplne zapojiť do procesu. Môžu napríklad vykonávať funkciu fotografa, rozhodcu či zapisovateľa. Nebudú tak musieť vykonávať niečo, na čo jednoducho nemajú a zároveň budú mať pocit, že sú dôležitou súčasťou teamu a akcie.
Ďalšou častou chybou býva súťaženie. Firmy totiž od svojich zamestnancov očakávajú výsledky a to si so sebou prenášajú aj na firemné akcie. Teambuilding by totiž nemal byť o súťažení a získavaní bodov. Práve naopak príliš veľký zápal pre súťaž a výhru, môže viesť ku hádkam v kolektíve a skupinkovaniu zamestnancov. Skôr, ako súťaže na body, by ste na teambuildingu mali uplatnovať adrenalínové či kreatívne aktivity. Napríklad jazda na motokáre, kreatívne vymaľovanie kancelárie či spoločný výjazd na koncert vôbec nemusia byť zlou aktivitou.
Medzi klasické chyby teambuildingu môžme zaradiť a monotónne prostredie. To že vám do firmy príde kúzelník či zaspievať speváčka, ešte nezaručuje dobrú firemnú akciu. Práve zmena prostredia patrí medzi najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú prínos teambuildingu. Odporúčame vám preto nejaký pekný kongresový hotel či pobyt v prírode. Môžete napríklad zbierať vonku odpadky či pomáhať venčiť psíkov z útulku. Budete tak mimo bežného pracovného prostredia a zároveň aj spravíte dobrú vec.