Pieniny sú klenotom Karpát. Objavte ich krásy počas vašej dovolenky

0
8
Pieniny sú klenotom Karpát. Objavte ich krásy počas vašej dovolenky
Pieniny sú klenotom Karpát. Objavte ich krásy počas vašej dovolenky

Pieniny sú malým, no pôsobivým pohorím v Západných Karpatoch. Ich územie tvorí aj Pieninský národný park s množstvom rastlín a zvierat typických pre danú oblasť. Majú komplikovanú geologickú stavbu, no všetky tieto skalné steny, vežičky alebo bradlá patria medzi výrazné dominanty územia. Prezrite si ich naživo!

Prírodné poklady

Územie Pienin je známe pre bohatosť svojich prírodných krás, no najmä pre jedinečnú skalnatú formáciu zvanú Tri koruny, ktorá dominuje nad údolím Dunajca. Rieka Dunajec sama osebe predstavuje jednu z najkrajších prírodných pamiatok, keďže sa prediera hlbokým kaňonom Pienin a ponúka úžasné možnosti na splavovanie Dunajca na pltiach s viacerými zastávkami pri skalných útesoch a historických miestach. Zaujímavá je plavba po 9 km Prielome Dunajca. Takto sa dostanete z Červeného Kláštora rovno do Lesnice a späť sa môžete vrátiť turistickým chodníkom popri Dunajci.

Výlet za kultúrou

Pieniny sú bohaté aj na kultúrne dedičstvo. Spoznajte obce so zachovalou ľudovou architektúrou , ako sú Osturňa alebo Jezersko. Navštíviť tiež môžete hrad Červený Kláštor a múzeum, ktoré sa nachádza neďaleko národného parku. V Litmanovej sa nachádza významné pútnické miesto Hora Zvir. Okrem toho môžu návštevníci ochutnať tradičné jedlá a spoznať miestnu kultúru v malebných dedinkách. V Starej Ľubovni na vás čaká hrad i skanzen.

Atrakcie pre turistov

Turisti, ktorí navštívia Pieniny, majú možnosť prežiť aktívnu dovolenku. Sú tu skvelé možnosti pre turistiku, cyklistiku, vodné športy na rieke Dunajec a možnosť pozorovať bohatú faunu a flóru v chránenom prírodnom území. Plavba na pltiach po rieke Dunajec je nezabudnuteľným zážitkom, pri ktorom môžete obdivovať úchvatné scenérie Pienin. V zimnom období si skvelo zalyžujete vo Vyšných Ružbachoch alebo v Litmanovej, v lete sa môžete kochať pohľadom na Jarabinský prielom, navštíviť Biely dom v Ružbachoch alebo známy kráter – prírodné travertínové jazierko. Populárnou atrakciou je tiež Chodník korunami stromov v lokalite Ždiar. Ak sa nebojíte výšok, bude to adrenalínový zážitok.

Dovolenka v Pieninách

Než sa pustíte do balenia, zarezervujte si výhodné ubytovanie na Slovensku. Na stránkach fiemso.com nájdete zoznam ubytovateľov z rôznych častí Slovenska. Zvoľte si preferovanú dovolenkovú destináciu, druh ubytovania a neplaťte za dovolenku nič navyše. Fiemso.com vám umožní rezervovať si pobyt priamo u majiteľa ubytovania, a tak sa nedočkáte zbytočných poplatkov.

Pieniny ponúkajú nezabudnuteľnú dovolenku pre tých, čo sa chcú na dovolenke pokochať prírodnými krásami aj kultúrou. Skvelé výhľady, aktívny oddych a historické poklady robia z tohto regiónu miesto, kde sa môžete nechať pohltiť dobrodružstvom a zároveň si oddýchnuť v pokoji úchvatného prírodného prostredia.