V Tatrách bojujú proti nelegálnym skládkam už aj webom

0
364

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Základný prehľad o nelegálnych skládkach odpadu a inváznych rastlinách prináša nová webová stránka Naskladkyniesmekratki.sk, ktorú spustilo občianske združenie Tatry. Web takisto informuje o možnostiach zapojenia sa občanov do monitoringu lokalít výskytu čiernych skládok, agentúru SITA informoval predseda a projektový manažér združenia Rudolf Pado.

Od apríla minulého roka do februára 2015 realizuje združenie celoslovenský projekt “Na skládky nie sme krátki!”. Jeho hlavným cieľom je zvýšiť spoločenské vnímanie a občiansky záujem o problematiku nelegálnych skládok odpadu a s nimi spojených inváznych druhov rastlín, ktoré povedie k predchádzaniu ich vzniku a odstraňovaniu už existujúcich z krajiny. V rámci projektu vydali tri druhy informačných a propagačných materiálov v náklade 105-tisíc kusov.

“Do parlamentu bola predložená novela zákona o odpadoch, ktorá mala umožniť a zjednodušiť ohlasovanie nelegálnych skládok odpadu občanmi a zabezpečiť im aj postavenie účastníka konania. Novela zákona však neprešla do druhého čítania,” poznamenal Pado. Súčasťou projektu je aj súťaž, do ktorej sa zapojilo 43 základných a stredných škôl, v nich od októbra 2013 putuje aj výstava.

V 85 školách tiež bolo 386 prednášok, na ktorých sa zúčastnilo 9157 žiakov. V rámci projektu sa pracuje v teréne, monitorovanie zatiaľ pokrylo 1800 hodín. “Všetky zistené lokality výskytu nelegálnych skládok odpadu a inváznych druhov rastlín boli nahlásené orgánom štátnej správy,” uviedol Pado.

Projekt Na skládky nie sme krátki! je podporený z Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci Európskej únie (Bgsfm.sk). Nenávratný finančný príspevok predstavuje 58 572 eur, združenie Tatry projekt spolufinancuje sumou 6508 eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.