Obama hovoril s veliteľmi o amerických vojakoc v Afganistane

0
422

WASHINGTON 5. februára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama sa v utorok stretol s vysokými vojenskými predstaviteľmi, aby prediskutovali podrobnosti americkej prítomnosti v Afganistane po stiahnutí bojových jednotiek koncom roku 2014. Podľa hovorkyne Bieleho domu Laury Lucasovej-Magnusonovej, k dohode o veľkosti budúceho kontingentu nedospeli.

Obama zatiaľ nerozhodol

Problémom je, že afganský prezident Hámid Karzaj zatiaľ odmieta podpísať Bilaterálnu bezpečnostnú dohodu (BSA) s USA, ktorá určuje podmienky zotrvania amerických síl v Afganistane. Washington by v krajine rád ponechal asi 10-tisíc vojakov, ktorí budú mať najmä výcvikovú a podpornú úlohu. “Prezident zatiaľ nerozhodol ďalšej vojenskej prítomnosti v Afganistane,” povedala Magnusonová.

Spojené štáty už niekoľkokrát vyzvali Karzaja, aby BSA urýchlene podpísal, aby mohli naplánovať vojenskú misiu v Afganistane po roku 2014. Bez nej by USA a NATO museli stiahnuť z krajiny všetkých vojakov. USA uvažujú aj o takejto alternatíve.

Tajné rokovania s Talibanom

Stretnutie sa uskutočnilo v čase, keď Afganistan priznal, že jeho vláda už vedie tajné mierové rokovania s hnutím Taliban, o čom informoval denník New York Times. “Taliban sa je ochotný pripojiť k mierovému procesu viac než kedykoľvek predtým,” povedal hovorca afganského prezidenta Ajmal Fajzí.

Dodal, že rokovania s Talibanom sa uskutočnili v Dubaji pred troma týždňami, zatiaľ je však priskoro hovoriť o konkrétnych výsledkoch. USA vyhlásili, že vítajú akékoľvek kroky, ktoré by mohli priniesť mier do Afganistanu. “Podporujeme proces zmierenia v Afganistane,” vyhlásila hovorkyňa ministerstva zahraničia Jen Psakiová.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.