Švajčiari chcú prisťahovalecké kvóty, obmedzia imigrantov

0
335

ŽENEVA 9. februára (WEBNOVINY) – Švajčiari v nedeľu v referende tesnou väčšinou podporili zavedenie prisťahovaleckých kvót, ktoré majú obmedziť imigráciu do krajiny.

Nové pravidlá sa budú týkať aj krajín Európskej únie. Za návrh hlasovalo 50,3 percenta voličov a bola tak splnená základná podmienka nadpolovičného súhlasu v ľudovom hlasovaní.

S návrhom prišla pravicová populistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá má v parlamente najväčšie zastúpenie. Tvrdí, že krajina stratila kontrolu nad svojimi imigračnými zákonmi a neustály prílev prisťahovalcov má negatívny vplyv na ekonomiku aj celú spoločnosť.

V osemmiliómovom Švajčiarsku v súčasnosti žijú takmer dva milióny obyvateľov, ktorí majú iný pôvod. Najviac ich pochádza z Portugalska, Kosova, Nemecka, Talianska a Francúzska.

Švajčiari prisťahovalecké kvóty zrušili v roku 2007 pre obyvateľov Európskej únie, ktorej síce krajina nie je členom, ale s 28-členným blokom udržuje úzke vzťahy. Referendum chce tieto kvóty opäť zaviesť. Plán je terčom kritiky zo strany Bruselu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.