Napriek mínometnej paľbe je už humanitárna pomoc v Homse

0
330

BEJRÚT 9. februára (WEBNOVINY) – Konvoju sýrskeho Červeného polmesiaca sa podarilo doviezť humanitárnu pomoc do obliehaného mesta Homs napriek tomu, že sa dostal pod mínometnú paľbu, ktorá zranila jedného zo šoférov.

Deväť nákladných áut následne uviazlo v meste, večer sa im však podarilo Homs opustiť, avšak bez dvoch poškodených kamiónov. “Napriek tomu, že náš tím ostreľovali, podarilo sa nám doručiť 250 balíkov potravín a 190 balíkov hygienických potrieb ako aj lieky na chronické choroby,” píše sa vo vyhlásení Červeného polmesiaca.

Ostreľovaním bolo porušené trojdňové prímerie, ktoré malo umožniť prísun potravín a liekov do mesta ako aj evakuáciu tých najohrozenejších. Podľa sýrskej štátnej televízie majú streľbu na svedomí povstalecké sily.

Strieľali vraj vládni vojaci

Aktivisti zas tvrdia, že strieľali vládni vojaci. Prímerie dohodli na nedávnej mierovej konferencii, ktorá bude v pondelok pokračovať.

Z Homsu zatiaľ evakuovali len 83 civilistov. V sobotu to potvrdil hovorca OSN Farhan Haq s tým, že išlo o ženy, deti a starších ľudí. Z mesta ich eskortovali pracovníci OSN a sýrskeho Červeného polmesiaca. Hovorkyňa Svetového potravinového programu Elisabeth Byrsová konštatovala, že zachránení civilisti sú značne podvyživení.

Celkovo je podľa OSN v Homse uväznených vyše 2500 civilistov, ktorí trpia nedostatkom potravín a liekov. Homs je tretím najväčším mestom v Sýrii a bojuje sa tam už od vypuknutia povstania proti al-Asadovi v roku 2011.

Podvyživení civilisti

Vyše 600 civilistov sa už organizáciám Červený polmesiac a OSN podarilo dostať z obliehaného sýrskeho mesta Homs. Po vyše roku blokády evakuovali z jeho centra najmä ženy, deti a starších ľudí.

“Celkovo ide o 611 ľudí,” povedal guvernér Homsu Talál al-Barází na zhromaždisku evakuovaných tesne za mestom.

Hovorkyňa Svetového potravinového programu Elisabeth Byrsová konštatovala, že zachránení civilisti sú značne podvyživení. Celkovo je podľa OSN v Homse uväznených vyše 2500 civilistov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.