Kompaktný iPhone SE z roku 2016 si získal veľa fanúšikov. Technickým vzorom bol preň iPhone 6S a dizajnovo sa podobal na iPhone 5S. V roku 2020 prišla na scénu jeho vylepšená verzia. Oplatí sa vymeniť starý model za novinku z minulého roka? Aké sú medzi nimi rozdiely?
iPhone SE vs. iPhone SE 2: Aké sú najväčšie rozdiely?
Displej
Jedným z najvýraznejších rozdielov medzi oboma telefónmi je veľkosť. Model z roku 2016 je smartfón s veľmi kompaktnými rozmermi, ktoré sú dnes skôr výnimkou než pravidlom. Kryty na iPhone SE z roku 2016 už na novú verziu nevyužijete.
Pôvodná veľkosť mnohým ľuďom naozaj vyhovovala. Telefón bol malý a ľahko sa zmestil do vrecka aj do ruky. Hoci je iPhone SE o niečo väčší, stále poskytuje pohodlné ovládanie. Zmena z 4″ na 4,7″ priniesla nielen väčší Retina displej, ale aj zlepšenú kvalitu obrazu a HD rozlíšenie.
Hustota pixelov ostala rovnaká pri oboch typoch, no kontrastný pomer sa zvýšil z 800:1 na 1400:1. Úroveň jasu sa takisto zlepšila a z pôvodných 500 nitov je 625 nitov. O sýte a vyvážené farby sa stará Spektrum P3 a nesmú chýbať ani funkcie ako True Tone či Haptic Touch.
Fotoaparát
Vylepšení sa dočkal aj fotoaparát. Hoci už pôvodná verzia mala rozlíšenie 12 Mpx a clonu na úrovni ƒ/2.2, bol to skôr priemerný fotoaparát, navyše bez stabilizácie obrazu. iPhone SE druhej generácie je však o level vyššie a ponúka oveľa viac možností.
Rozlíšenie ostalo na 12 Mpx, no úroveň clony sa zvýšila na ƒ/1.8. Prijateľné zábery tak už spravíte aj pri horšom svetle. Takisto nechýba ani optická stabilizácia a portrétový režim. Pre ešte lepšie zachytenie detailov môžete použiť Smart HDR.
Čo sa týka videa, oba typy majú možnosť natáčania v 4K so stabilizovaním obrazu. Nechýbajú tiež funkcie ako QuickTake či Stereo nahrávanie zvuku.
Predná kamera
Aj prednú kameru na selfie a FaceTime si môžete užívať v oveľa lepšej kvalite. Pôvodné rozlíšenie 1,2 Mpx sa zvýšilo na 7 Mpx a pribudla tiež praktická portrétová funkcia. Vylepšením prešla aj clona a z pôvodných ƒ/2.4 je ƒ/2.2.
Druhá generácia iPhonu SE takisto priniesla možnosť nahrávať na prednú kameru video vo Full HD, zatiaľ čo v pôvodnej verzii to bolo len 720p.
Výkonnosť
Apple ide so svojimi procesormi stále vpred a aj tak kompaktné modely, ako sú iPhony SE, sa môžu pochváliť výkonným procesorom. Apple A9 Bionic zo starého modelu nahradil A13 Bionic. Ide o šesťjadrový procesor s 2,66 GHz a operačnou pamäťou RAM 3GB.
Je to jeden z najvýkonnejších typov, takže druhá generácie iPhonu SE je rýchlejšia a má plynulejší chod bez sekania. Nová verzia dostala aj Neural Engine tretej generácie, ktorý v telefóne z roku 2016 chýba.
Vodeodolnosť
Aj v celkovej odolnosti je iPhone SE z roku 2020 lepší. Predošlá verzia nebola ani trochu vodeodolná a problém jej robil aj prach. Nový model však už zodpovedá norme IP67 a môžete sa s ním ponoriť až do hĺbky 1 meter. Nie však na dlhšie ako 30 minút, to by už nemusel zvládnuť.
Zhrnutie
Ak zháňate nový telefón a s iPhonom SE z roku 2016 ste boli spokojní, nemusíte sa báť siahnuť ani po jeho najnovšej verzii. Dostanete podobne kompaktný, no výkonnejší model s rozšírenou ponukou funkcií.
Ideálna voľba pre nenáročných užívateľov, ktorí majú radi Apple produkty, no nechcú príliš zaťažovať peňaženku. iPhone SE druhej generácie kúpite už aj za menej ako 500 eur.
Zdroj: bigstockphoto.com