Čo je to koloidné striebro a aké sú jeho výhody

0
820
Čo je to koloidné striebro a aké sú jeho výhody

Koloidné striebro je obľúbené u ľudí, ktorí majú problémy s akné, po ktorých ostávajú na tvári jazvy. Čo však koloidné striebro je, aké účinky má a je vhodné pre vás? Na to sa pozrieme v článku.

Koloidné striebro je označenie, ktoré vyjadruje suspenziu drobných častí striebra v kvapaline. Nakoľko sú tieto čiastočky striebra veľmi malé, nedajú sa zo suspenzie bežnou filtráciou odstrániť.

Z histórie vieme, že striebro sa používalo ako liek v staroveku. Ako antimikrobiálny prostriedok sa prvýkrát spomenul v staroindickej medicíne a neskôr v antickom Ríme. V tej dobe obyvatelia jedlo uchovávali v strieborných nádobách a v nápojoch sa vkladala strieborná minca.  Tento zvyk bol zaužívaný aj v stredoveku, kedy používanie strieborného príboru a nádob bola nevyhnutnosť.  Pred objavom antibiotík sa koloidné striebro používalo ako univerzálny liek na množstvo infekcií a ochorení.

Aké priaznivé účinky má koloidné striebro

Zabíja baktérie 

Ešte než sa objavili v medicíne antibiotiká, koloidné striebro bolo často používaným a obľúbeným antibakteriálnym liečivom. Rôzne vedecké štúdia naznačili, že dokáže zničiť veľké množstvo rôznych baktérií. Kvôli tomu je vhodné ako súčasť liečivých prípravkov, akými sú obväzy na rany alebo masti. 

Ničí vírusy 

Koloidné striebro je medzi zástancami obľúbené aj vďaka svojim antivírusovým účinkom. Toto tvrdenie podporili aj určité štúdie.

Zastavuje rast plesní 

Laboratórne štúdia naznačili, že koloidné striebro má aj antimykotické účinky, kedy zastavuje rast plesní.

Ideálne na rany a popáleniny

V rámci medicíny sa koloidné striebro používa pri kožnom lekárstve pri určitých ochoreniach a hojení rán. V súčasnosti sa koloidné striebro využíva najmä na vonkajšie použitie, najmä pre jeho antibakteriálne pôsobenie v oblasti aplikácie na ranu. V praxi sa taktiež využívajú zdravotnícke pomôcky s obsahom striebra.

Koloidné striebro vo svojej predajnej forme ako na bugy sk je prírodný produkt s overenými účinkami pôsobenia na vírusy, plesne a baktérie. Je dokázané, že zlikviduje vyše 650 kmeňov baktérii. Nejde o liek na každú chorobu, považuje sa však za vhodnú prírodnú alternatívu ku klasickým antibiotikám. Nepôsobí negatívne na zdravie a taktiež nie je návykové. Avšak ako pri iných liekoch či liečivách, pri nadmernom používaní má negatívny účinok v podobe modrého zafarbenia pokožky. Avšak v porovnaní s syntetickými liekmi nemá nepriaznivé vplyvy na pečeň.