Väčšina ľudí berie zdravú činnosť močového mechúra ako samozrejmosť. Ale asi tretina z nás, ľudí vo veku od 30 do 70 rokov, v tom vidí veľký problém. Sú za tým infekcie, inkontinencia a každodenná potreba nosiť absorpčné pomôcky, aby nedošlo k nepríjemnej nehode. Existujú však kroky, ktoré môžu poslúžiť ako prevencia proti úniku moču a sú tiež cestou k zdravému močovému mechúru.
Neizolujte sa!
Áno, inkontinencia Vám môže pripadať trápna a aj kvôli nej ste sa (dobrovoľne-nasilu) rozhodli izolovať. Možno ste sa prestali zúčastňovať spoločenských akcií, a to Vás privádza k depresii. Spohodlneli ste a viac sa nevenujete žiadnej aktivite. To vedie zasa k obezite a tým sa stav iba zhoršuje. Je to začarovaný kruh, z ktorého musíte ihneď von! Prihláste sa na kurz, kde ľudia s podobnými problémami cvičia cviky na posilnenie panvového dna, napríklad Kegelove cviky. Jedzte vyváženú stravu pozostávajúcu z čerstvého ovocia a zeleniny, no tiež vlákniny. Všetko to, čo robíte pre udržanie celkového zdravia, robíte aj pre močový mechúr.
Sú Kegelove cviky skutočne tak efektívne?
Stláčaním a uvoľňovaním svalstva, ktoré spája nervy okolo intímnych partií s močovým mechúrom, môžete svoju inkontinenciu úplne vyliečiť. Kegelove cviky sú ideálnym spôsobom, ako udržať celoživotnú kontrolu nad svojím močovým mechúrom. Dámy by mali svaly panvového dna posilňovať ešte pred počatím prvého dieťaťa, no aj medzi jednotlivými pôrodmi. Pôrod môže poškodiť prirodzenú podporu močového mechúra a močovej trubice. Odpoveď je preto jednoznačná. Kegelove cviky sú skvelé pre mužov aj ženy, pre mladých i starých.
S liekmi opatrne!
Poznáme najmenej 300 rôznych liekov, ktoré môžu vyvolať alebo zhoršiť inkontinenciu (od diuretík po opiáty). Všeobecne platí, že väčšinou nestačí lieky vysadiť. Musíte sa poradiť s lekárom o ďalších možnostiach.
Sledujte, čo pijete
Pivo, káva, víno, čierny čaj či sóda. Na toto všetko si treba dávať pozor. Vo všeobecnosti platí, že alkoholické a kofeínové nápoje by mali byť tabu. Môžu totiž zvýšiť aktivitu močového mechúra, čo vedie následne k úniku moču. Striedmosť v tomto smere je tým správnym kľúčom k zdravému močovému mechúru. Nepite príliš veľa, ale ani príliš málo tekutín, pretože potom hrozí dehydratácia a zápcha. Keď sú črevá upchaté, tlačia na močový mechúr, čo vedie k zvýšenému tlaku naň. Vypite denne asi 9 pohárov vody. Všetky tekutiny spolu, a teda aj polievky a šťavy, by mali tvoriť 2 litre na deň.
Vyhnite sa dráždivým potravinám
Niektoré potraviny môžu inkontinenciu spustiť, prípadne ju zhoršiť. Dajte si pozor na čokoládu, pikantné jedlá a kyslé potraviny (paradajky, citrusové plody). Ide o dráždidlá močového mechúra. Pokiaľ máte vo svojom jedálničku zaradené aj takéto jedlá, skúste ich vylúčiť a uvidíte, čo sa bude diať.
Prestaňte s fajčením!
Fajčenie môže zvýšiť riziko rakoviny močového mechúra v dlhodobom horizonte. Cigaretový dym a nikotín pôsobia tiež ako bezprostredné dráždidlá. Aj chronický kašeľ spojený s fajčením môže viesť k náhodnému úniku moču.
Ochrana pred infekciou močových ciest
Iste, na trhu je mnoho pomôcok, ktoré vracajú život inkontinentného človeka do normálu. Špeciálne plienkové nohavičky TENA iste oceníte napríklad v prípade, že máte zasiahnuté močové cesty. Infekcie močových ciest môžu totiž spôsobiť dočasné záchvaty inkontinencie, pretože baktérie, ktoré bežne napádajú močový mechúr, oslabia svaly močovej trubice. Nezabudnite vyprázdniť močový mechúr pred aj po sexe. Znížite tak riziko infekcií močových ciest. Ak si všimnete príznaky infekcie, kúpte si brusnicový džús a pravidelne ho pite. Dokáže schopne eliminovať množenie baktérií v močovom trakte.
Zvážte riziká a prínos liečby
Prostata sa nachádza pod močovým mechúrom muža a obopína močovú trubicu. Keď muž dosiahne určitý vek, má tendenciu sa zväčšovať, čo má zásadný vplyv na močové zdravie. Našťastie existuje celý rad, ako tento problém vyriešiť. Inkontinencia je tiež častým vedľajším účinkom liečby rakoviny prostaty. Poznáme však postupy, ktoré toto riziko minimalizujú. Nájdite si skúseného chirurga a zverte sa do jeho rúk. Určite nezaškodí preveriť si riziká, ale aj prínosy liečby závažného ochorenia.
Zvážte možnosti pôrodu
Vaginálny pôrod je častou príčinou inkontinencie, ale aj na to má vplyv viacero faktorov. Zatiaľ nie je dokázané, že cisársky rez je menej rizikový. Vedci sa ale domnievajú, že rez, ktorý je pri vaginálnom pôrode nutné vykonať, má zásadný vplyv na celkovú stabilitu svalstva okolo intímnych partií. Ženy, ktoré majú viac detí, sú zákonite aj viac ohrozené, ale iba do obdobia menopauzy. Potom sa riziko vyrovnáva. Ohrozené sú aj nerodičky.
Niekedy je náročné byť disciplinovaný, ale ide o Vaše zdravie, preto si ho vážne a urobte preň maximum.
Autorské právo: diego_cervo / 123RF Reklamní fotografie