5 varovných signálov, ktoré vysielajú naše oči

0
3732
13264522 - optometrist taking an eyesight test examination

Stačí jeden pohľad do zrkadla a oči všetko prezradia. Nielen to, v akom duševnom rozpoložení sa práve nachádzate, ale aj iné zmeny – zdravotné. Mnohé príznaky, viditeľné na oku a voľným okom sú však často varovným signálom, ktorý rozhodne neignorujte.

Ktoré zmeny na Vašich očiach by ste si teda mali všímať? Týchto 5 isto áno…

Opuchy a kruhy pod očami

Vačky pod očami sú problémom mnohých z nás. Najmä ženy opuchnuté oči dosť trápia a snažia sa ich zmierniť rôznymi kozmetickými prípravkami. Možno ste však nevedeli, že opuchy oka nie sú len problémom krásy. Môžu byť totiž jedným z príznakov vážnych zdravotných ťažkostí, konkrétne signálom poškodenia obličiek, ktoré nepracujú, ako by mali. Ak k tomu dôjde, je narušená cirkulácia obehu tekutín v ľudskom organizme, následkom čoho sa voda ukladá aj na miestach, kde by nemala, a teda aj pod očami.

Popraskané žilky v oku

Prasknutá žilka v oku, celkom bežný jav.  Čo však v prípade, ak sa Vám to deje veľmi často, takmer pravidelne? V takom prípade to nepodceňujte a buďte ostražití. Jednou z príčin popraskaných žiliek v očiach totiž môže byť aj vysoký krvný tlak, prípadne je za tým cukrovka. Práve pri nej sú sprievodným javom popraskané žilky, ktoré sa navyše aj upchávajú. Ak teda máte popraskané žilky v oku viac ako dva týždne, rozhodne vyhľadajte pomoc odborníkov. Na úvod to môže byť štandardná očná klinika, kde Vám spravia základné kontrolné vyšetrenia a rozhodnú o ďalšom liečebnom postupe.

Očné bielko zafarbené do žlta

Žltkasté oči sú ďalším znakom, že s nami nie je všetko celkom v poriadku. Zvyčajne je toto zafarbenie signálom poškodenej pečene, prípadne poruchy metabolizmu alebo hepatitídy. Preto, keď si na sebe niečo podobné všimnete, na nič nečakajte a vyhľadajte pomoc lekára.

Suché oči

Suché oči sa stávajú pomaly, no isto civilizačným ochorením. Vplyvom klimatizácie, kúrenia či neustáleho pozerania do monitorov počítačov sa naše oči vysúšajú, svrbia, pália a sú začervenané. Tieto choroby oka však môžu signalizovať aj niečo iné, ešte vážnejšie. Môžu byť symptómom ochorenia štítnej žľazy. Ak teda pocit suchých očí u Vás pretrváva aj vonku a pri vlhkom vzduchu, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc.

Začervenanie očí

Posledným častým problémom mnohých očí je ich začervenanie. Obvykle je znakom zápalu spojivky. Vo výnimočných prípadoch však môže ísť aj o zápalové ochorenie, ktoré sa prejaví silným zápalom niektorej časti oka, pričom to môže viesť až k vážnejšiemu ochoreniu zraku, preto nič nepodceňujte a v prípade podozrenia, že sa nejedná len o bežné začervenanie rýchlo navštívte očného lekára.

Choroby oka, ktoré sa tvária „naoko“ nenápadne, nikdy nepodceňujte a sledujte ich. Vaše oči totiž hovoria omnoho viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Autorské právo: leaf / 123RF Reklamní fotografie