Nezamestnanosť v Grécku trhla rekord, dlh Atén riešiť nebudú

0
402

ATÉNY 13. februára (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti v Grécku dosiahla v novembri nové rekordné maximum 28 %. V predchádzajúcom mesiaci bola na úrovni 27,7 %. Trh totiž naďalej oslabuje v čase, keď ekonomiku brzdia úsporné opatrenia v krajine.

“Podľa očakávaní trh práce reaguje na iné, pozitívne náznaky v ekonomike oneskorene. Nárast miery nezamestnanosti spôsobila strata podpory zo strany turizmu. Ten podporoval ekonomiku v predchádzajúcich mesiacoch,” povedal jeden z analytikov. Zároveň očakáva, že miera nezamestnanosti v krajine bude v prvom kvartáli naďalej rásť, keď firmy budú pokračovať v prepúšťaní a v procese reštrukturalizácie. Ostatné ekonomické údaje naznačujú, že kríza v krajine už dosiahla svoje dno.

Miera nezamestnanosti v Grécku je v porovnaní s eurozónou viac ako dvojnásobná. V rámci menovej únie je nezamestnaných 19,2 milióna ľudí a miera nezamestnanosti tohto bloku je 12,1 %. Miera nezamestnanosti v Grécku vo vekovej skupine od 15 do 24 rokov je 61,4 %. Do tohto výpočtu sa nezarátavajú študenti a občania vo vojenskej službe. V čase, keď kríza začala, to bolo 23 %.

Medzinárodní veritelia nerokujú o ďalšej reštrukturalizácii dlhu Grécka, hoci je pravdepodobné, že diskusie o udržateľnosti záväzkov Atény začnú neskôr v tomto roku. Vyhlásil to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeure. “Diskutuje sa o novej reštrukturalizácii dlhu Atén? Nie, nediskutuje sa, pretože dohoda skupiny ministrov financií eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) znie tak, že opäť sa bude diskutovať o udržateľnosti dlhu krajiny až neskôr v roku 2014,” povedal Coeure. “V určitom okamihu v roku 2014, pravdepodobne v polovici roka, tieto diskusie opäť začnú, je to však príliš skoro hovoriť,” dodal.

Grécko je od roku 2010 odrezané od dlhopisových trhov a od platobnej neschopnosti ho delí iba finančná pomoc EÚ a MMF. V rámci súčasného úverového programu má Grécko pokryté finančné potreby do polovice tohto roka a Atény dúfajú, že sa im podarí vrátiť na dlhopisové trhy po tom, ako tento rok vykážu primárny prebytok rozpočtu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.