Napriek tomu, že sú pneumatiky časťou vozidla, ktorá ho drží na vozovke, venujú im motoristi málo pozornosti. Okrem sezónnej výmeny sa prakticky nezaujímajú o ich stav, nekontrolujú prípadné poškodenia a nezisťujú ani tlak v pneumatikách. Práve zanedbanie kontroly tlaku vedie nielen k poškodeniu pneumatík, ale aj k zhoršenému ovládaniu vozidla.
Čo spôsobuje zlý tlak v pneumatikách
Tlak v pneumatikách by ste nemali podceniť ani v prípade, že ste si zohnali najlacnejšie pneumatiky. Táto na prvý pohľad maličkosť vie zničiť pneumatiky a hlavne zvýšiť riziko dopravnej nehody. Ako ničí zlý tlak pneumatiky? Pri nesprávnom nahustení pneumatík dochádza k opotrebovaniu vonkajších častí pneumatiky alebo jej stredu. Ak sú pneumatiky dlhodobo podhustené, ničia sa vonkajšie časti. Pri príliš nahustených pneumatikách je vidieť poškodenie na strednej časti behúňa. Preto by ste nemali vynechávať pravidelnú kontrolu tlaku u žiadneho vozidla. Je jedno, či máte najkvalitnejšie pneumatiky, pneumatiky SUV alebo offroad, nesprávny tlak vždy spôsobuje zhoršenie jazdných vlastností vozidla. Málo nahustené pneumatiky znižujú ich adhézne schopnosti t.j. pneumatiky nepriľnú dostatočne k vozovke. Tento stav je dôsledkom tlaku bočníc na stredovú časť pneumatiky, ktorá sa nedokáže prilepiť k povrchu cesty. Následne dochádza k strate kontroly nad vozidlom. Naopak pri vyššom tlaku, ako je odporúčaný, cítite pri šoférovaní problémy v zákrutách, bočnice strácajú kontakt s vozovkou. Nesprávne nahustené pneumatiky navyše zvyšujú riziko aquaplanningu pri daždivom počasí a enormne predlžujú brzdnú dráhu.
Aký tlak je správny
Problémy s nesprávnym tlakom v pneumatikách sú kompletne vyriešené v nových automobiloch. Od roku 2014 musia byť nové autá vybavené systémom pre kontrolu tlaku t.j. mať zabudovaný snímač tlaku pneumatík. Ak vlastníte staršie vozidlo, neostáva vám nič iné, ako tlak kontrolovať. Ideálna je kontrola raz za štrnásť dní. Nezabúdajte na kontrolu aj pred dlhšou cestou alebo po natankovaní plnej nádrže. Tlak si jednoducho môžete zmerať na čerpacích staniciach alebo si zakúpiť príručný tlakomer. Správne hodnoty tlaku vášho vozidla nájdete spolu s doporučenými rozmermi pneumatík v užívateľskej príručke k automobilu či na karosérii na dverách na strane vodiča. V niektorých vozidlách nájdete tieto parametre na palivovej nádrži alebo na poistnej skrinke. K údajom sa môžete dopátrať taktiež na internete.