Malú tabletku s názvom acylpirin pozná určite každý. Siahame po nej pri rôznych zdravotných problémoch a to najčastejšie pri horúčke, nevoľnostiach alebo chrípke. Vedeli ste, že sa dá tento liek vyrobiť aj doma?
Základom je vŕba
Hoci ide o veľmi známy a komerčný liek, základom celého lieku sú korene obyčajného stromu a to vŕby. Jej účinky pomáhajú ľudom po celom svete dlhé stáročia, pričom stačí odvar z kôry a lístia a bolesť či nevoľnosť je zažehnaná. Vŕbu teda môžeme pokojne považovať za zdroj acylpirinu či aspirínu. V rámci histórie ide o nenahraditeľný liek, ktorého začiatky výroby sa datujú v 18. storočí. Základom pri výrobe je izolácia účinnej látky salicin, ktorý sa v tele človeka premieňa na kyselinu salicylovú. Ak sa pozrieme na salicin cena zistíme, že ide o finančne náročnejšiu látku, ktorá sa dá zohnať aj na internete. Ponúka ju napríklad internetový obchod alchimica, kde nájdeme aj rôzne iné chemikálie určené pre vedu, výskum a vývoj. Súčasťou sortimentu je napríklad aj heterocyklická organická zlúčenina tetrahydrofurán, ktorá sa využíva najmä na výrobu polymérov. Z finančného hľadiska je tetrahydrofuran cena taktiež vysoká, pretože ide o špeciálnu látku. Spomínané látky ale na výrobu domáceho acylpirínu potrebovať nebudete.
Príprava a dávkovanie odvaru
Na to, aby ste si doma vytvorili vlastný acylpirinový liek budete potrebovať 0,25 litra vody a 1 lyžičku sušenej kôry z vŕby. Spolu ich necháme variť približne 10 minút, potom ich necháme vychladnúť a kôru precedíme. Odvar sa nepije naraz, ale počas dňa a to najlepšie po lyžičke raz za dve hodiny. Tento liek je možné použiť nielen vnútorne pri horúčke, prechladnutí, hnačke a rôznych iných chorobách, ale aj zvonku. Veľmi dobrým pomocníkom je odvar pri akné, vyrážkach, plesňových ochoreniach, ranách, proti poteniu, proti lupinám a používa sa dokonca aj ako kloktadlo pri zápale hrdla. V tom prípade by mal byť odvar silnejší a tak isto by sa mal dlhšie variť.
Používať by ho nemali ľudia, ktorí sú alergickí na klasický acylpirin, pretože je pravdepodobné, že budú alergickí aj na vŕbovú kôru. Tomuto lieku by sa mali vyhnúť aj tehotné ženy, ľudia trpiaci žalúdočnými vredmi a zníženou zrážanlivosťou krvi. Tak čo, vyskúšate ho?