Staráte sa správne o svoj matrac?

0
867

Veľmi veľa ľudí si zariadi spálňu a posteľ používajú bez toho, aby sa o ňu nejako starali. Tento prístup nie je správny, pretože ním skracujeme životnosť matraca, ale dávame priestor aj baktériám a plesniam. Ako sa o matrac správne starať?

Hygiena je základ

Vo všeobecnosti nejde o nič prevratné, no stačí dodržať pár krokov a môžete spávať na čistom a zdravom matraci dlhé roky. Naopak, pri nedostatočnej starostlivosti stráca matrac veľmi rýchlo pozitívne vlastnosti a pohodlie počas spánku sa tak veľmi výrazným tempom znižuje. Možno si poviete, že ak matrac stratí svoje vlastnosti, tak ho jednoducho reklamujete a kúpite nový. Ono to ale nie je také jednoduché, pretože pri reklamácii bude výrobca v prvom rade skúmať, či ste dodržali všetky pokyny uvedené v rámci starostlivosti o tento výrobok. Práve pokyny výrobcu sú dobrým návodom na to, čo by sme mali pri používaní dodržať.

Všeobecným pravidlom je pravidelné otáčanie, ktorého výsledkom je menšie opotrebovanie v určitých častiach výrobku. Minimálne raz za mesiac je dobré matrac otočiť nielen z jednej strany na druhú, ale aj hornú časť za dolnú. Dôležitá je aj hygiena, ktorá je úplne základnou podmienkou na používanie. Okrem toho, že je potrebné pravidelne meniť posteľné prádlo, samozrejmosťou by mala byť aj ochrana povrchu. Ten nedokážeme dostatočne ochrániť pomocou plachty alebo chrániča určeného na matrace. Nie každý s ním má skúsenosti, no ak máte doma malé deti, domácich miláčikov alebo obľubujete raňajky do postele, matracový chránič sa vám určite zíde. Posteľná plachta síce škvrny a fľaky zakryje, no z pohľadu hygieny to nie je šťastné riešenie. Bez ich odstránenia sa takmer s istotou začnú šíriť roztoče a iné alergény spôsobujúce vážne zdravotné problémy.

Výhodou je snímateľný poťah

V boji proti baktériám a plesniam pomôže nielen spomínaný chránič matraca, ale aj matracový poťah, ktorý je možné sňať a vyprať. Je dobré na to myslieť už pri kúpe matraca, pretože nie každý má túto funkciu a po zakúpení matraca bez tejto možnosti si už nepomôžete. Hoci sú matracové poťahy dosť hrubé, vďaka vypratiu z nich dostaneme všetky nečistoty. Dobrým riešením je raz za čas ich vyprať vo veľkej priemyselnej práčke alebo ich poslať rovno do práčovne, odkiaľ prídu ako nové. Rovnako je v rámci starostlivosti o matrac dôležité pravidelné vetranie počas dňa a hlavne ráno. Najideálnejším scenárom je vziať periny z postele, aby sa vlhkosť nahromadená počas noci odstránila. Je pravda, že posteľ vyzerá omnoho lepšie uprataná, no ak sme doma sami, tak nedbajme len na výzor, ale najmä hygienu a zdravie.