Rozhodnúť sa, či po strednej pokračovať ďalej v štúdiu na vysokej, alebo sa skôr vydať inou cestou, je pre nejedného mladého človeka obrovská dilema. Čo je teda pri rozhodovaní, či ísť alebo neísť na verejnú alebo súkromnú vysokú školu, predovšetkým potrebné zohľadniť?
Bez vysokoškolského titulu to nepôjde
Kto túži byť právnikom alebo lekárom, iná cesta, ako vysokoškolská, tam nevedie. Ale nejde len o právo a medicínu, existuje viacero povolaní, na ktorých vykonávanie je stále potrebné špecifické – vysokoškolské vzdelanie. Lenže vás všetkých, ktorí už viete, čím chcete byť, aj to, že iná, ako vysokoškolská cesta k splneniu vášho sna nevedie, sa otázka rozhodovania, prečo a či vlastne ísť na vysokú s najväčšou pravdepodobnosťou netýka. Maximálne ste zvedaví na zoznam vysokých škôl v Bratislave a iných mestách, nech si vyberiete tú správnu „alma mater“.
Najväčšie výhody štúdia na vysokej
Dilema „ísť alebo neísť na vysokú“ sa týka všetkých ostatných. Vás, ktorí možno celkom presne neviete, čo so životom, prípadne máte viacero talentov či schopností, no netušíte, čo naplno rozviť a vlastne ani to, či na to potrebujete titul Mgr.
Možno pre vás je preto fajn vymenovať aspoň zopár výhod pobytu na vysokej.
Tak po prvé, byť vysokoškolákom, to je jedinečná príležitosť vycestovať za štúdiom a prácou. Spojené štáty aj iné krajiny sú totiž študentom otvorené, stačí sa zapojiť do programu Erasmus či iných a okrem skvelej životnej skúsenosti možno získate aj vreckové na daný pobyt.
Ďalším nezanedbateľným argumentom, prečo dať vysokej šancu, je predĺženie si bezstarostnej mladosti. Dobre, dobre, štúdium dá zabrať, najmä počas skúškového, nehovoriac o úspešnom závere diplomovej práce a štátniciach, ale čo ten zvyšný čas na škole? Budete len poslušne sedieť na internáte alebo si sem tam poriadne „zažúrujete“?
A pravdou tiež je, že vysokoškolský diplom ako taký vie mnohému napomôcť. Jednak stále veríme, že je cestou k zisku lepšej práce (či to reálne platí, nech sa každý presvedčí sám), ale sú okolnosti, ktoré môže zjednodušiť. Za všetky spomeňme vycestovanie do zahraničia, kedy mnohé krajiny práve diplom z vysokej považujú za akýsi predpoklad na to, aby vás považovali za dôveryhodnejšieho.
Keď vysoká nie je podmienkou…
Čas strávený na vysokej škole však mnohí mladí chápu ako stratu času. Sú presvedčení o tom, že vysoká škola nie je jediné miesto, kde sa dá vzdelávať. Učiť sa nové veci a zlepšovať sa v tom, čo nás baví a čomu sa chceme venovať sa predsa dá aj inde a inak, nielen pod dohľadom vysokoškolských pedagógov. Ak ste aj vy na niečo podobné odhodlaní, prečo to neskúsiť? V dnešnej dobe už nie je ničím výnimočným samovzdelávanie prostredníctvom internetu, špecializovaných blogov, online kurzov… Nehovoriac o tom, že všetok ten „voľný“ čas sa dá využiť na rozbeh vlastného biznisu, cestovanie, zarábanie, získavanie cennej praxe, skrátka môžete sa venovať všetkému tomu, čo by ste popri vysokej príliš nestíhali.