Dzurinda vyčíta Lajčákovi, že Slovensko pri Ukrajine mlčalo

0
404

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Slovensko mlčalo, keď Ukrajina potrebovala pomoc, vyčítal vo štvrtok v parlamente poslanec za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi.

Slovensko sa podľa Dzurindu Ukrajine nevenuje, priestor tejto agende nedalo v dokumente s názvom Zameranie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky na rok 2014 a ani vládni politici sa o Ukrajinu nestarali. “Slovenská zahraničná politika si tieto problémy nevšímala. Slovensko nerobilo správnu zahraničnú politiku, Slovensko jednoducho mlčalo,” povedal niekdajší dvojnásobný premiér.

Odporúčame:

Ukrajina schválila amnestiu, Janukovyč je práceneschopný

Ukrajina je na pokraji občianskej vojny, tvrdí exprezident

Ukrajina prišla o premiéra, opozícia vykročila k víťazstvu

Dlhodobé zhoršenie situácie

Zdôraznil, že situácia na Ukrajine sa zhoršuje dlhodobo. “To, že sa na Ukrajine začína diať niečo zlé, som tušil už vtedy, keď došlo k uväzneniu Júlie Tymošenkovej,” poznamenal Dzurinda. Aj ukrajinský prezident Viktor Janukovyč si podľa neho uvedomoval, aký gumový paragraf použil na vznesenie obvinenia voči bývalej ukrajinskej premiérke.

“Najlepšie našu zahraničnú politiku vystihujú výroky nášho pána premiéra po tom, čo sa na Ukrajine začali ľudia zhromažďovať na námestiach,” dodal Dzurinda. Robert Fico na margo nepodpísania asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode medzi Ukrajinou a Európskou úniou konštatoval, že EÚ je do seba tak zamilovaná, že je presvedčená o tom, že nič lepšie na svete neexistuje.

Obrazom: Ukrajina očami slovenského fotografa

Musíme hovoriť o Ukrajine

“Dokument hovorí, že súčasťou našej stratégie je približovanie Ukrajiny k Európskej únii, no predseda vlády veľmi nezodpovedným spôsobom zasahuje do týchto tém,” upozornil Dzurinda. Poslancom pripomenul, že aj Slovensko v problémových časoch ťažilo z podpory zahraničia.

“Je našou psou povinnosťou hovoriť o Ukrajine,” uzavrel. Dokument o zameraní slovenskej zahraničnej politiky, ktorý dnes Lajčák predstavil v národnej rade, považuje bývalý minister zahraničných vecí za veľmi všeobecný a nekonkrétny, z ktorého sa nedajú vyčítať priority zahraničnej politiky SR.

Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha prirovnal Dzurindu a Lajčáka k blche a slonovi, keďže Dzurinda Lajčákovi vyčítal aj slovenský postup na Balkáne. Podľa Blahu je Lajčák na Balkáne ako doma, roky tam pôsobil a Dzurinda mu odborne v tejto problematike nemôže konkurovať.

Video: Dianie na Ukrajine

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.