Baterky

0
1891

Či už je leto alebo zima, monočlánky, alebo ľudovo povedané „baterky“, sú zdrojom energie pre malé elektrické spotrebiče. Počas leta už možno nie sú využívané tak ako kedysi, v zime sú však veľmi vyhľadávané kvôli vianočnému alebo externému osvetleniu počas krátkych dní. V ponuke je veľmi veľa batérií na domáce použitie. Najzákladnejší rozdiel je v ich použiteľnosti – niektoré sa nedajú nabíjať, niektoré áno. Ako ich rozlíšiť?

Nabíjateľné monočlánky zvyknú väčšinou byť zelené, nie je to však pravidlo, podľa ktorého sa dá riadiť na 100%. Riadiť sa dá podľa kritéria, že dobíjateľné batérie majú uvádzanú na obale ich kapacitu, kým nedobíjateľné nemajú.

Rozdielom medzi batériami je aj ich určenie – niektoré batérie sú určené do exteriéru, majú zvýšenú odolnosť voči chladu. Môžu mať síce mierne nižšiu kapacitu, vonka na mrazoch však vydržia dlhšie ako bežná batéria. Známe je ešte aj druh batérie – alkalické a nealkalické batérie. Alkalické batérie majú dlhšiu životnosť a väčšiu životnosť ako nealkalické batérie.

Akumulátory, monočlánky, batérie, baterky. Poháňajú drobnú elektroniku, hračky, rádiá, aj diaľkové ovládače. Ako sa v nich vyznať, keď aj tie základné modely majú niekedy tri označenia…? Možno vám pomôže táto krátka pomôcka.

ANSI IEC Bežný názov  
AAA R03, LR03, HR03 Mikrotužková batéria  
AA R6, LR6, HR6 Tužková batéria  
C R14, LR14, HR14    
D R20, LR20, HR20    
4,5V 3R12 Plochá batéria  
9V 6F22, 6LR61 Deväťvoltová batéria

 

 

Mikrotužková batéria

Postupne preberá štafetu najpoužívanejšej batérie. Rozmer je stanovený na 44,5 mm a priemer 10,5 mm.

Dostupná je v zinkovo-uhlíkovom, zinkovo-chloridovom, alkalickom, lítiovom aj NiMH (nabíjateľné) prevedení.

Treba si dávať pozor, pretože dobíjateľné mikrotužkové baterky majú napätie 1,2 V, obyčajné 1,5 V!

Tužková batéria

Ešte stále najpoužívanejší typ baterky. Dlhá 50 mm s priemerom 14,9 mm, ktorá je dostupná vo všetkých typoch, podobne ako mikrotužková. Rovnako si treba dávať pozor na rozdielne napätia pri nabíjacích a nenabíjacích typoch.

Monočlánok C

Je už výrazne na ústupe. Dlhá 50 mm, priemer 26,2 mm. Okrem lítiového sa vyrábajú všetky typy. Napätie je opäť rozdielne pre nabíjateľné a nenabíjateľné baterky.

Monočlánok D

V dnešnej dobe skutočná rarita a historický kus, ktorý naposledy hojne poháňal dvojdecky v polovici 90,- tych rokov . Dĺžka 61,5 mm a priemer 34,2 mm. Ako sme už spomínali, napätie je rozdielne.

Plochá batéria

Konečne zmena. Tiež sa už vytratila a naposledy bola videná len jej napodobenina, obsahujúca puzdro na tri tužkové baterky. Táto historická baterka mala rozmery 62x22x67 mm. Dala sa nájsť napríklad v plochých svietidlách “My Day”, ale aj v rôznych tranzistoroch.

Deväťvoltová batéria

Ak prístroj vyžaduje vyššie napätie, jedná sa o zvyčajnú voľbu. Bežná napr. v drobných prístrojoch s LCD displejom – laserových diaľkomeroch, teplomeroch a podobne.

Rozmery 25,5×16,5×47,5 mm.

Vyrába sa stále hojne vo všetkých typoch zmesí. Nabíjateľné typy majú napätie 8,4 V, obyčajné 9 V.

Gombíkové batérie

Nezahrnuli sme ich do tabuľky, aby si zachovala akú- takú prehľadnosť. V zásade sa delia na alkalické (označenie začína skratkou LR a lítiové (CR). Najbežnejšie sú typy LR44 (5,4mm výška a 11,6 mm priemer) a CR2032 (3,2 mm výška a 20 mm priemer).

Univerzálny tester

Ak používate veľké množstvo prístrojov na baterky a tie sa Vám bezprízorne kotúľajú po šuflíkoch už roky, možno nastal čas pre tester batérií. Otestovať, vytriediť, zrecyklovať!