Ako na zatopenú miestnosť?

0
867

Málokto si uvedomí, že aj čistenie zatopeného výkopu či pivnice zaliatej čerstvou vodou z prívalového dažďa, si tiež vyžaduje nie obyčajné, ale kalové čerpadlo.

sa používa vždy, keď je treba odčerpať vodu, o ktorej vieme (alebo aspoň predpokladáme), že bude znečistená pevnými časticami. Ak teda ideme čerpať fekálie alebo vodu z potoka, je kalové čerpadlo jediná správna voľba.

Ak teda vieme, že deväťdesiat percent prác okolo domu zvládne lepšie kalové čerpadlo, aké si vybrať?

V prvom rade rozoznávame povrchové a ponorné čerpadlá. Tie prvé pracujú na suchu, na bezpečnom mieste vysoko nad vodou. Tá výška sa udáva tak trochu opačne a nazýva sa sacia hĺbka. Je to maximálna hĺbka z ktorej je čerpadlo schopné odsať vodu. Bežná hodnota je osem metrov, takže pri umiestňovaní čerpadla treba dobre zvážiť, či z danej polohy dokáže odsať vodu napr. až po podlahu pivnice.

Ponorné čerpadlá tento problém nemajú. Ponoria sa a pohodlne usadia na samom dne výkopu, takže sacia hĺbka pre ne nemá zmysel a ani sa neudáva. Keďže sú ponorné, udáva sa u nich naopak maximálna ponorná hĺbka. Tá je tiež dôležitá, pretože s výškou vodného stĺpca stúpa tlak vody a nie každé čerpadlo je stavané na skutočne hlboké ponory.

Tretím dôležitým parametrom čerpadla je maximálny výtlak. Vo väčšine prípadov sa jedná o kľúčovú hodnotu čerpadla.

A tu je jeden z hlavných rozdielov, ktorý rozlišuje kalové čerpadlo od obyčajného čerpadla. Kalové čerpadlo nedokáže z dôvodu svojej konštrukcie vytlačiť vodu tak vysoko, ako bežné čerpadlo na čistú vodu. Zvyčajne je hodnota maximálnej výtlačnej výšky kalového čerpadla 15 až 25 metrov. Samozrejme, je možné získať aj profesionálne kalové čerpadlá, ktorých hodnota výtlačnej výšky je vyššia. Ich cena tiež.

So všetkými týmito hodnotami sa dá trochu čarovať. Napríklad povrchové čerpadlo s výtlačnou výškou 15 metrov a sacou hĺbkou 6 metrov spolu dokáže prečerpať vodu na výšku 21 metrov, ale treba počítať s tým, že vo výške 6 metrov musí byť umiestnená plošina, ktorú bude okupovať čerpadlo.

Ak sú kalové čerpadlá charakteristické slabším výtlakom, vynahrádzajú to vyšším prietokom – čiže objemom vody, ktorý sú schopné odčerpať za minútu. Obyčajné čerpadlo za hodinu prečerpá asi tisíc litrov, kalové zvládne až dvadsaťnásobok. Je to však teoretická hodnota. Prietok totiž ovplyvňuje šírka a výška potrubia. Preto sa čerpadlá hodnotia podľa výkonnostnej krivky – čo je graf, ktorý zobrazuje závislosť prietoku na výtlačnej výške.

Samozrejme, že každé čerpadlo bude maximálny prietok dosahovať na nulovej výške a naopak, na maximálnej už nemusí vytláčať takmer žiadnu vodu. Pri výbere čerpadla preto treba výkonnostnej krivke venovať dostatok pozornosti.

Kalovému čerpadlu nevadí piesok, drobné kamene, kúsky dreva a iné nečistoty. Sú vybavené sekacími nástavcami, ktoré nečistotu vo vode “upravia” tak, aby prešla čerpadlom.

Čo robí kalové čerpadlá kalovými je práve priechodnosť pevných častíc. Je to hodnota, ktorá udáva, aké veľké nečistoty dokáže čerpadlo “zošrotovať”.
Netreba sa báť, že väčšie častice by čerpadlo poškodili. Oni sa do čerpadla ani nedostanú a po odčerpaní tekutej zložky ich treba odstrániť ručne. Jednoducho, len viac čistenia.