Je ti teplo dievčatko?

0
1093

Týchto výhrevných telies je momentálne na trhu také množstvo, že laikovi sa zatočí hlava a nechá sa radšej viesť predajcom. Ak je predajca nesvedomitý, predá zákazníkovi aj to, čo vôbec nepotrebuje. Ako sa to prejavuje?

 Termín kachle označuje veľkú škálu tepelných zdrojov, ktoré vo väčšine prípadov s pôvodcom vlastného názvu (kachlica a kachľová pec) nemajú nič spoločné. A možno predsa. Jedná sa v drvivej väčšine prípadov o tepelné zdroje na pevné palivo.

Napríklad tak, že predá kachle s výkonom, ktorý zákazník vôbec nepotrebuje. Do obývačky domu, ktorý celý v najväčších mrazoch vykúri 20kW pec predá kachle s výkonom 10 kW. Samozrejme, že kachle budú miestnosť prehrievať a zákazník bude hľadať cestu von. Začne vetrať a kachle bude dusiť. Nechce byť v saune, chce byť v obývačke.

Kachle neustále dusené vo výkone budú viac zanášať komín, čo v konečnom dôsledku zákazníkovi prinesie len ďalšie výdavky.

Ak by zákazník vyžadoval kachle, ktoré by mali byť primárnym zdrojom tepla v dome, situácia by bola iná. V takom prípade môže predajca ponúknuť napríklad kachle s výmenníkom, na ktorý sa následne dajú pripojiť radiátory.

Ani opačný prípad – keď sú kachle poddimenzované – ešte neznamená výhru. Ak stále “idú” na maximálny výkon, ich konštrukcia je preťažená a neodmenia sa dlhou životnosťou.

V ideálnom prípade treba pri staršom dome počítať s 25 kubickými metrami vyhrievaného priestoru na 1kW kachlí. Nízkoenergetické domy majú tento parameter zdvihnutý cca na 40 kubických metrov na 1 kW.

Ak zákazník nakupuje kachle do už existujúceho interiéru a najmä k už existujúcemu komínu, nesmie zabudnúť ani na to, že komín nemusí byť pre pripojenie ďalšieho spotrebiča dimenzovaný. Tiež treba poznať napríklad rozmery napojenia komínovej rúry. V takomto prípade sú neočakávané výdavky ešte podstatne vyššie, ak je napríklad potrebný externý komín.

Pri kachliach s vyšším výkonom je treba počítať aj s prívodom externého vzduchu.