Aká klimatizácia je pre moju domácnosť najlepšia?

0
1246

Rozhorúčený interiér našich domácností v letnej sezóne nie je príliš pohodlný. Príjemné schladenie miestnosti vám prinesie lepší spánok aj keď vonku bude tá najhorúcejšia letná noc. Riešením je klimatizácia, avšak výber tej správnej môže byť veľkou výzvou. Čo všetko potrebujete vedieť o klimatizácii ak sa rozhodnete mať ju doma aj vy?

TYPY KLIMATIZÁCIÍ

V prvom rade sa pozrime aké klimatizácie do bytu či domu sú vlastne na výber:

  • Splitové klimatizácie: Samostatná vonkajšia a vnútorná jednotka. Vnútorná jednotka je pripojená na vonkajší kompresor, riešenie vhodné na chladenie jednej alebo viacerých miestností alebo otvoreného priestoru zhruba do 60 metrov štvorcových.
  • Multi-splitové klimatizácie: Samostatná vonkajšia jednotka a viacero vnútorných jednotiek. Vhodná na klimatizovanie alebo ohrev dvoch – troch miestností, ktoré sú dispozične pri sebe a tam, kde nie je možné kvôli priestorovým obmedzeniam nainštalovať potrubný alebo kanálový systém.
  • Potrubné klimatizácie: Ideálne riešenie do rodinných domov. Pozostáva z centrálnej jednotky pripojenej potrubným systémom do samostatných vzduchových prieduchov a senzorov v každej miestnosti domu. Súčasťou systému je kontrolný panel, na ktorom si môžete nastaviť cieľové teploty.
  • Nástenné klimatizácie: Najrozšírenejší typ klimatizácie do bytu a obytných priestorov, určený na montáž na stenu – nad dvere, nad okná apod.

INVERTNÁ ALEBO NEINVERTNÁ

Pri rozhodovaní o type klimatizácie myslite aj na to, či chcete invertný model a či chcete aj chladiť aj kúriť, alebo iba chladiť.

  • Invertná klimatizácia: Pri týchto modeloch, ktoré ponúka drvivá väčšina výrobcov, je možné nastavovať výkon kompresora a prepínanie medzi striedavým a jednosmerným prúdom, čo je oveľa úspornejšie v porovnaní s neinvertnou klimatizáciou.
  • Neinvertná klimatizácia: Kompresor vonkajšej jednotky ide buď na plný výkon alebo je vypnutý. Kompresor sa však častým spúšťaním a vypínaním rýchlejšie opotrebúva a pri zopínaní spotrebúva viac energie. Nadobúdacie náklady sú nižšie ale prevádzkové náklady sú vyššie.

PRIMERANÁ TEPLOTA

Rozumne nastavená teplota a výkon klimatizácie zohrávajú kľúčovú úlohu najmä vzhľadom na vaše zdravie. Napríklad počas  horúceho letného dňa s teplotou 33°C vás môže lákať, aby bola klimatizácia nastavená na 20°C a miestnosť čo najrýchlejšie vychladená. Rozumnejšie je nastaviť ju na 25°C, čím nielenže šetríte jej motor ale šetríte aj elektrickú energiu. Každý stupeň chladu môže zvýšiť prevádzkové náklady klimatizácie aj o 10%.

HLUČNOSŤ KLIMATIZÁCIE

Príliš hlučná klimatizácia dokáže  negatívne zasahovať do vašich aktivít, rozhovorov alebo spánku. Hlučnosť sa meria v decibeloch (dBA) a v prípade klimatizácií sa pohybuje od 20 až do 50 dBA pri najvyššom výkone.