Šedý zákal si nevyberá: Nepodceňujte problémy s videním

0
1915

Ochorenie, ktoré môže spôsobiť vážne ťažkosti so zrakom či dokonca slepotu. Reč je o sivom alebo šedom zákale, postihujúcom nielen dôchodcov, ale občas aj deti. Viete, čo ho spôsobuje a ako sa dá toto zákerné ochorenie liečiť?

Šedý zákal (katarakta) trápi tisíce Slovákov, najviac sa však vyskytuje u starých ľudí. Práve toto ochorenie u nich spôsobuje slepotu najčastejšie. Dochádza pri ňom k zakaleniu očnej šošovky a súvisí s hromadením splodín metabolizmu v šošovke. Následkom je zmena priehľadnosti, číra šošovka sa postupne zakalí a zmení farbu. Pacienti so šedým zákalom nevidia jasno, ale ako keby hľadeli cez špinavé okno či okuliare prekryté sivým závesom.

Presná a jasná príčina, prečo sa šedý zákal u niekoho objaví a u iného nie, nie je stále úplne objasnená. Najčastejšie sa vznik ochorenia spája s prirodzeným starnutím očí a zmenami vo vnútornej štruktúre očnej šošovky. Nemusí to byť však jediným dôvodom.

Čo vplýva na vznik šedého zákalu?

Aj keď pravá príčina vzniku nie je zatiaľ známa, isté je, že na zrýchlenú progresiu ochorenia majú vplyv jednak vyššie dioptrické chyby, ale i cukrovka a zápaly očí. Pomerne často sa šedý zákal objavuje po úraze alebo po tupom náraze do oka. Svoju úlohu pri šedom zákale zohráva aj pohlavie a rasa, katarakta sa totiž objavuje viac u žien a u černochov, ako aj užívanie niektorých liečiv.

Vznik ochorenia môže byť čiastočne podmienené aj dedičnosťou, častejšie však oční lekári hovoria o získanom ako o vrodenom ochorení. Šedý zákal zvykne byť taktiež vedľajším účinkom celotelovej radiačnej terapie, ktorá sa využíva pri liečbe niektorých nádorových ochorení.

Čo spôsobuje šedý zákal u detí?

Vo výnimočných prípadoch sa oční špecialisti stretávajú aj s vrodeným šedým zákalom u detí. Na jeho vzniku sa bez pochýb podieľajú rôzne dedičné poruchy, reč je o abnormalitách v tvare a štruktúre očnej šošovky. Príčina vzniku zákalu sa môže objaviť už počas tehotenstva, napríklad ak žena prekoná nejakú infekciu, prípadne počas tehotenstva užívala alkohol či iné drogy. Najväčší vplyv na úspech liečby je včasné diagnostikovanie, a to počas prvých 6 až 8 týždňov od narodenia.

Šedý zákal v začiatkoch nespôsobuje ťažkosti

Šedý zákal patrí k zradným ochoreniam, keďže v počiatočnom štádiu sa nezvykne prejavovať. Človek trpiaci ochorením si nemusí nič všimnúť, ochorenie v začiatkoch nebolí ani nespôsobuje problémy s videním. Časom sa však začínajú objavovať prvé ťažkosti, pri neskorom diagnostikovaní môže viesť až k úplnej slepote. Pacienti si najskôr všimnú zahmlené a dvojité videnie, pozorujú tiež zvýšenú citlivosť na svetlo, ktoré sa na šošovke lomí.

Nejde len o denné svetlo, oči môžu veľmi citlivo reagovať aj napríklad na svetlá oprotiidúceho auta počas nočného šoférovania. Typickým prejavom ochorenia sú tiež problémy s kontrastom, farbami a videním do diaľky. V neskorom štádiu má postihnutá zrenica mliečne, prípadne až žlté zafarbenie.

Ako sa dá liečiť šedý zákal?

Šedý zákal sa, žiaľ, vyliečiť tradičnými metódami nedá. Nepomôžu vám ani kvapky, ani masti, ani žiadne lieky. Jediným riešením, ktoré vás dokáže do konca života zbaviť tohoto zdravotného problému je operácia šedého zákalu. Našťastie, vďaka dostupným moderným technológiám dochádza pri zákroku len k minimálnemu narušeniu rohovky. Operácia trvá maximálne 15 minút, počas ktorých bude pacientovi zakalená šošovka vymenená za novú a umelú. Tá zostane v oku pacienta do konca života, nie je potrebná už ďalšia výmena ani žiadna starostlivosť či údržba.

Vybrať si môžete z dvoch metód

Samotný zákrok sa vykonáva dvoma metódami – PRELEX alebo FemtoPRELEX. Pri zákroku PRELEX všetky operačné úkony vedie ruka chirurga, pri FemtoPLEXER-e je zákrok z veľkej časti vykonávaný femtosekundovým laserom. Takáto operácia je preto ešte bezpečnejšia, presnejšia a pre ľudské oko šetrnejšia.

Obavy zo žiarenia nie sú na mieste, energia žiarenia totiž pôsobí v minimálnom čase od 20 do 40 sekúnd. Výhodou operácie je to, že jedným zákrokom sa môžete zbaviť nielen šedého zákalu, ale aj napríklad krátkozrakosti či ďalekozrakosti. Všetko závisí od toho, aký typ šošovky vám bude implantovaný. Dnešné moderné technológie ponúkajú monofokálne (videnie na jednu vzdialenosť), multifokálne (všetky tri vzdialenosti), prípadne trifokálne či asferické šošovky. Operácie prebiehajú väčšinou ambulantne, očná klinika Veselý ako jediná na Slovensku pacientom ponúka vykonanie zákroku pomocou špeciálneho lasera CATALYS, ktorý bol navrhnutý na výmenu šošovky.

Pozor na rekonvalescenciu

Pre úspešnosť chirurgického zákroku je potrebné dodržiavať nariadenia od očného špecialistu. Aj napriek moderným technológiám, ktoré vás dokážu vrátiť do každodenného života naozaj rýchlo, platia stále určité obmedzenia. Pokiaľ vám očný špecialista neurčí inak, po operácii by ste aspoň mesiac mali vynechať plávanie, posilňovanie či akýkoľvek šport, pri ktorom hrozí kontakt s okom. Neodporúča sa taktiež dvíhanie a nosenie ťažkých bremien.