3D tlač sa možno pre mnohých z nás javí ako scifi, avšak za posledné obdobie technici v tejto oblasti nesmierne pokročili. Dokonca sa vážne začína koketovať s myšlienkou tretej priemyselnej revolúcie. Dôvodov na to je niekoľko.
Niečo z histórie
3D tlač nie je až taká novinka, má už vyše tridsať rokov. Jej otcom je inžinier Charles Hull z Kalifornie, ktorý v roku 1983 prišiel so svojou priestorovou tlačou – stereolitografiou. Komunita domácich nadšencov a zlepšovateľov 3D tlače, digitálno-technický variant hnutia Do-it-yourself, sa delí s novými nápadmi, programami a vytlačenými vecami verejnosti prostredníctvom internetu, výstav a veľtrhov.
Súčasnosť 3D tlače
Nedávno svet obleteli novinky ohľadom tlačiarní do domácností, ktoré by nám po novom mali vedieť vytlačiť 3D aj v štyroch odtieňoch farieb. Farby budú do tlačiarne vstupovať nie priamo z cievok, ale cez hnací mechanizmus zariadenia na to určeného s názvom Palette.
Priemyslený prevrat by však mala spôsobiť technológia tlače v priemyselných tlačiarňach, s ktorou prichádza spoločnosť Carbon 3D. Po novom by mal trojrozmerný objekt vznikať z rozpustenej tekutiny, čo dosť pripomína scénu z Terminátora 2.
Čo sa konkrétne mení?
- nový proces pri modelovaní využíva tekutý polymér vytvrdzovaný ultrafialovým žiarením a kyslíkom, pričom celá tlač prebieha pod jeho hladinou,
- predmety sa vytvárajú vrstva po vrstve (je to zmena z vrstvenia bod po bode),
- tlač už netrvá hodiny, ale minúty,
- skončí dlhé vrstvenie roztavených plastov či laserové spekanie práškov,
- zložitosť vnútornej štruktúry sa nepodpíše na rýchlosti tlače.
Hoci nám nový prototyp ešte nevytlačí veľké predmety, je len otázkou času, kedy sa vyrobia väčšie stroje, ktoré to dokážu. Potom už naozaj budeme môcť vravieť o priemyselnej revolúcii, pretože to prinesie množstvo technických pokrokov.
Kde sa doteraz s 3D tlačou pracuje?
Medicína
Vďaka 3D tlači sa dajú vyhotoviť zubné náhrady, implantáty, protézy. V budúcnosti sa uvažuje o tlači zo živých buniek, čo by bola obrovská pomoc pri rôznych operáciách vyžadujúcich implantovanie celých ľudských orgánov. Neboli by potrební žiadni darcovia, skončili by nekonečné čakacie lehoty.
Staviteľstvo a architektúra
Architektúra a stavitelia už 3D tlač využívajú, čoho dôkazom je napríklad 5-poschodová budova od spoločnosti WinSun kompletne vytlačená 3D tlačou v Číne. Isto sa dočkáme toho, že sa budú tlačiť aj dielce na montované rodinné domy, príp. domy hotové.
Gastro
Kto by odolal dokonalým tvarom čokoládových cukroviniek? Aj také existujú vďaka stroju CocoJet. Budúcnosť by mala vyzerať tak, že sa nám jedlo bude tlačiť priamo na tanieri z proteinových substrátov a ochucovadiel.
Kozmonautika
Prvé skúsenosti už majú kozmonauti, ktorí v roku 2014 dopravili 3D tlačiareň na palube nákladnej lode na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Víziou je postaviť pomocou veľkej 3D tlačiarne vedeckú základňu na Mesiaci priamo z mesačnej pôdy.
Archeológia
Archeológovia môžu vďaka 3D tlači sprostredkovať svetu napríklad rekonštruované kostry.
Ako vidieť, 3D tlač si nájde uplatnenie hocikde, ide len o to, s akým materiálom bude pracovať. Zdá sa vám to stále neuveriteľné? Technika ide vpred míľovými krokmi. Je viac než pravdepodobné, že generácia po nás si už život bez 3D tlače nebude vedieť predstaviť a 3D tlačiarne či skenery budú bežnou súčasťou domácnostíq. Behá vám z toho všetkého mráz po chrbáte? Je načase začať otužovať.