Keďže do Česka cestuje veľmi veľa Slovákov, mali by sme o jazde v tejto krajine mať aj dostatočné informácie. Bez nich by mohlo dôjsť k porušeniu pravidiel a následnej pokute, ktorá vôbec nemusí byť nízka. Čo všetko je potrebné vedieť?
Sú iné, ako slovenské
Kým na Slovensku už papierové diaľničné známky nepoužívame, v Českej republike je situácia iná. Aj v roku 2020 tu využívajú vodiči papierovú formu platenia mýta, na ktorú sme boli ešte nedávno zvyknutí aj u nás. Hoci zmeny čakajú aj Českú republiku, ešte stále sa im na elektronickú verziu nepodarilo prejsť. Je preto dobré ozrejmiť si, čo je pre nás iné a na čo sme už zabudli.
Čo sa týka ceny, tá sa v Česku v porovnaní s rokom 2019 nijako nezmenila. Za diaľničnú známku na 10 dní zaplatíme 310 Kč, za mesačnú 440 Kč a za ročnú 1 500 Kč. Zmeny nenastali ani v prípade platnosti známok a sú rovnaké, ako na Slovensku. Ak si zakúpite ročnú diaľničnú známku, tá vám bude platiť od 1. januára 2020 do 31. januára 2021 bez ohľadu na to, kedy ste ju zakúpili. V Česku sa známky na kratšie obdobie ako rok označujú prederavením v dátume začiatku platnosti, ktorý si stanovuje samotný vodič.
Povinnosť mať diaľničnú známku pri jazde po diaľnici a platených úsekoch má každé jedno vozidlo do 3,5 tony, pričom táto známka musí byť nalepená na čelnom skle tak, ako sme na to boli zvyknutí kedysi aj na Slovensku. Naopak, za jazdu na diaľnici nemusíte platiť v prípade, že ste vodičom motocykla. Zmena v roku 2020 nastala pre vodičov vozidiel nad 3,5 tony, na ktorých sa vzťahuje nie papierová forma, ale elektronická. Diaľničnú známku pri jazde v Českej republike si nemusia kupovať osoby, ktoré sú držiteľmi preukazu ZŤP II. a III. stupňa, ale to len v prípade, ak je táto osoba majiteľom vozidla, alebo je blízkou osobou majiteľa vozidla.
Či je potrebné zakúpiť si diaľničnú známku zistí každý motorista na základe dopravných značiek, ktorými sú označené spoplatnené úseky. Tak isto sú označené dodatkovou tabuľou aj úseky, na ktorých nie je potrebné platiť mýto. Okrem diaľničnej známky by ste nemali zabúdať ani na povinnú výbavu alebo sezónnosť pneumatík. Ani tu nie je povolené využívať letné pneumatiky v zime a preto si dajte pozor. Polícia môže pri kontrole pozerať aj na označenie pneumatík a to, či spĺňajú jazdné vlastnosti v rámci bezpečnosti. Mať na aute nielen najlepšie letné pneumatiky, ale aj zimné dobré najmä pre vás a vašu posádku. Preto ich pred každou jazdou skontrolujte a to najmä pri dlhších trasách.
Za porušenie pokuty
Ak sa ocitnete na českej diaľnici bez zakúpenia diaľničnej známky, hrozí vám ponuka vo výške 5 000 Kč. V správnom konaní sa však táto výška môže vyšplhať až na 100 000 Kč, preto takúto jazdu neriskujte. Dôležité je nielen samotné zakúpenie, ale aj označenie a vylepenie nálepky. V žiadnom prípade ho teda nepodceňujte, pretože omyl sa nevypláca.