Časť opozície tlačí na Fica, chcú vysvetlenie kauzy emisie

0
546

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico by mal okamžite potvrdiť alebo vyvrátiť informáciu, či ho Slovenská informačná služba (SIS) vopred informovala o pripravovanom emisnom podvode, pri ktorom štát prerobil zhruba 47 miliónov eur. Vyzvala ho na to časť opozície. Opierali sa pritom o článok denníka SME, ktorý dostal anonymný list s tvrdením, že vláda nebola oklamaná, pretože ju SIS pred pripravovaným „tunelom“ vopred varovala.

„Táto informácia je tak závažná, že tu sa Robert Fico jednoducho nemôže schovávať za nejakú vymyslenú vojnu s denníkom SME, nemôže sa ukrývať, ale je povinný okamžite túto informáciu potvrdiť, alebo vyvrátiť,“ vyhlásil v piatok na brífingu poslanec za SaS a exminister obrany Ľubomír Galko.

„Ak sa potvrdí, že premiér o tomto obchode vedel, tak sa stáva spolupáchateľom emisného podvodu, ktorý pripravil občanov tejto krajiny o veľké milióny,“ povedal poslanec za OĽaNO a člen brannobezpečnostného parlamentného výboru Richard Vašečka.

Odporúčame:

Lipšic má zoznam tých, čo sa vraj nabalili na predaji emisií

Národniari nemali z emisnej kauzy ani cent, tvrdí Danko

Zoznam z kauzy emisie je na svete, zverejnila ho prokuratúra

Opozícia chce pre kauzu emisie odvolávať premiéra Fica

Výsledkom kauzy emisie je veľká nula, apeloval Kiska na Fica

Snaha Fica schovať urazenosť

Poslanec Branislav Škripek (OĽaNO) plánuje požiadať o zvolanie mimoriadneho kontrolného výboru pre činnosť SIS, na ktorom chce riaditeľa tajných služieb požiadať o to, aby zverejnenú informáciu vysvetlil a potvrdil jej pravdivosť.

„Naozaj nemôžeme pripustiť, aby niekto, kto riadi náš štát, vedel, že bude štát okradnutý a nechal občanov okradnúť, alebo aby jeho strana nepripustila zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, aby sme sa o tom nemohli ani rozprávať,“ povedal Škripek. Správanie sa Roberta Fica v kauze emisií je podľa opozičných poslancov správaním sa politika, ktorý si nechce priznať svoje pochybenie. Konštatujú tiež, že Robert Fico sa len pokúša schovávať za urazenosť.

Kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group sa vyšetrovatelia zaoberali od roku 2009. Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS cez ministra Jána Chrbeta, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura. Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur.

Dva zoznamy od Švajčiarov

Premiér Robert Fico v roku 2009 odvolal ministra Jána Chrbeta a aj ďalšieho ministra životného prostredia Viliama Turského, tiež nominanta SNS. Envirorezort potom prebral Smer-SD. Na jeseň 2013 vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol.

V utorok boli zverejnené dva zoznamy ľudí a firiem, ktorí obchodovali so spoločnosťou Interblue Group. Jeden zoznam zverejnila špeciálna prokuratúra, ide o informácie získané od švajčiarskych orgánov.

Dokumenty v súčasnosti analyzujú v trestnom konaní pre podozrenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Druhý zoznam predstavil poslanec a šéf NOVA Daniel Lipšic. „Mená som začiernil, pretože teoreticky pripúšťam, že organigram nie je dôveryhodný. Ale dá sa ľahko potvrdiť, alebo vyvrátiť,“ povedal Lipšic. Zoznamy sa líšia formou a mená sa na nich úplne nezhodujú.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.