O lídra do eurovolieb zabojujú v primárkach Štefanec a Kukan

0
828

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Ivan Štefanec a Eduard Kukan sa budú uchádzať o priazeň členov SDKÚ-DS v primárnych straníckych voľbách lídra kandidačnej listiny do Európskeho parlamentu. Štefanca ako lídra vo štvrtok navrhlo prezídium strany.

Už predtým ho navrhli bratislavské a košické krajské predsedníctvo. Kukana zas za lídra navrhlo stranícke predsedníctvo v Prešovskom kraji. Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Kukan, zároveň pre svoju kandidatúru na lídra zbiera podpisy členov strany. Primárky majú byť 15. februára.

Návrhy lídra kandidačnej listiny môže do piatka podať Prezídium SDKÚ-DS a krajské predsedníctva. Kandidáta môže navrhnúť aj 300 členov strany, ktorí sa podpíšu pod petíciu. Ak by bol na post lídra len jeden kandidát, primárky by sa nekonali.

Povinnosť konať primárky, ak je o miesto viac záujemcov, má SDKÚ-DS zakotvené v stanovách. SDKÚ-DS je jedinou stranou na Slovensku, ktorá organizuje stranícke primárky. SDKÚ-DS má v súčasnosti dvoch europoslancov. Okrem Eduarda Kukana aj Petra Šťastného. Ten už kandidovať do EP nechce.

Voľby do europarlamentu vyhlásil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) v decembri, na Slovensku sa uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. V SR pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Naposledy si Slovensko volilo 13 europoslancov. Účasť na voľbách do EP na Slovensku bola nízka, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.