Zaujímavosti o letoch balónom, ktoré vás prekvapia

0
2
Letecký balón letí nad malebnou krajinou pri západe slnka.

Lety balónom fascinujú ľudí už stovky rokov a sú cestou k tomu, ako zažiť svet z výšky. Sú symbolom romantiky, dobrodružstva a objavovania neznámeho. Okrem toho sú lety balónom fascinujúce vďaka ich zaujímavej histórii a mnohým míľnikom. Ponorte sa s nami do zaujímavých informácií o letoch balónom.

V prvom lete balónom neleteli ľudia

Prvé lety balónom začali už v 18. storočí, konkrétne v roku 1783. Prvú posádku tvorili neobvyklí pasažieri: ovca, kačica a kohút. Tento historický let balónom zrealizovali bratia Montgolfierovcami vo Francúzsku. Išlo vlastne o skúšobný let, ktorý slúžil na potreby zistenia, či živé tvory dokážu vo výške prežiť. Let balónom trval len 8 minút a preletel necelé 3 kilometre, ale bol základom pre lety s ľudskou posádkou, ktoré predstavovali začiatky nového spôsobu dopravy.

Bezmotorový let je fascinujúci

Jednou z najzaujímavejších vecí o letoch balónom je to, že balóny nemajú motory a sú závislé na smere vetra. Pilot balóna môže ovládať iba výšku letu pomocou regulácie teplého vzduchu vo vnútri obalu, ale nemá priamu kontrolu nad smerom. Tento nedostatok kontroly je zároveň to, čo robí let balónom takým vzrušujúcim a nepredvídateľným. Preto je nevyhnutné, aby pilot balóna dobre poznal poveternostné podmienky a vedel, v ktorých výškových vrstvách sa vietor pohybuje žiaducim smerom. Ide o podobný princíp, ktorý je potrebný pre paragliding.

Lety balónom sú závislé od počasia

Aj keď let môže byť naplánovaný na konkrétny deň, vždy závisí od poveternostných podmienok. Vietor nesmie byť príliš silný a počasie musí byť stabilné, pretože zlé podmienky znamenajú riziko pre balón a jeho posádku. Ideálne je jasné a pokojné ráno alebo večer, kedy je vietor slabší. Ak zakúpite let balónom ako zážitkový darček, musíte rátať s tým, že môže byť odložený.

Najdlhší let balónom trval takmer 20 dní

V roku 1999 sa uskutočnil najdlhší a najvzdialenejší let balónom okolo sveta. Piloti Bertrand Piccard a Brian Jones preleteli cez 40 000 kilometrov počas 19 dní, 21 hodín a 47 minút v balóne s názvom Breitling Orbiter 3. Tento historický let prekonal všetky predchádzajúce rekordy a ukázal, že lety v balóne môžu byť nielen krásne, ale aj technicky náročné a dobrodružné.

Zaujímavé fungovanie letov balónom

Teplovzdušný balón funguje na jednoduchom princípe – teplý vzduch stúpa. Obal balóna je naplnený vzduchom, ktorý sa zohrieva pomocou horáka na propán. Keď teplota vzduchu vo vnútri balóna stúpne, jeho hustota sa zníži, čo umožní balónu stúpať. Keď sa vzduch ochladí, balón klesá. Tento jednoduchý, ale účinný spôsob umožňuje balónu vznášať sa v atmosfére a prepravovať pasažierov na miesta, ktoré by inak neboli dostupné.

Niektoré miesta na svete sú obzvlášť populárne pre lety balónom. Medzi najznámejšie patrí Cappadocia v Turecku, kde stovky balónov denne stúpajú nad unikátne skalné útvary a údolia. Podobne sú známe aj púštne oblasti v Egypte či Namíbii, kde môžete z výšky pozorovať fascinujúce duny a nekonečné horizonty. V Európe sú obľúbené lety balónom nad Alpami alebo nad historickými mestami.

Po pristátí nezabudnite na rituál

Počas histórie lietania balónom sa vyvinul zaujímavý zvyk. Po prvých úspešných letoch vo Francúzsku sa piloti balónov obávali, že miestni obyvatelia by mohli byť zaskočení a považovať balóny za nebezpečné. Preto po pristátí začali ponúkať miestnym šampanské, aby sa uvoľnila atmosféra. Táto tradícia pretrvala dodnes a po letoch balónom sa stále ponúka pohár šampanského ako oslava bezpečného pristátia.