BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Ľudia majú počas Vianoc podľa štatistík viac psychických problémov ako inokedy, zjavné to je najmä v prípade tých, ktorým zomreli rodičia, odišli dospelé deti, rozviedli sa alebo jednoducho dlhodobo žijú sami.
Agentúru SITA o tom informovala Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie SR a vyplýva to z rozhovoru s psychiatričkou a dlhodobou spolupracovníčkou s ligou Vierou Satinskou.
Vianociam sa síce podľa nej hovorí, že sú sviatkami pokoja a radosti, no predstavujú aj nadštandardný predvianočný zhon, doma aj v práci, následne veľké očakávania, ktoré sa nesplnia a potom vytriezvenie, smútok a pocit premárnenej šance.
Na osamelých vytvára okolie tlak
Ľudia mávajú podľa jej slov pred Vianocami častejšie úzkostné stavy, trpia nespavosťou a vyčerpanosťou. "Počas Vianoc a po nich sa zvyčajne prejavia aj depresívne poruchy," poznamenala Satinská.
Osamelí ľudia sa cítia na Vianoce ešte osamotenejší. Dôvodom je podľa jej slov fakt, že Vianoce sú okrem cirkevných sviatkov aj sviatkami, kedy sa schádzajú aj tie rodiny, ktoré sa počas roka nevídajú.
"Na osamelých ľudí je vytváraný psychologický nátlak v médiách, v obchodoch, na uliciach. Rodinné Vianoce sa im neustále pripomínajú a nemajú kam uniknúť, ich pocit osamelosti sa medzi jasavými rozradostenými ľuďmi ešte zvyšuje," vysvetlila.
Existujú ľudia, ako uviedla, ktorí si počas sviatkov užívajú s pôžitkom svoju samotu. No sú aj takí, ktorí už pol roka pred Vianocami riešia svoj strach a úzkosť z toho, ako tie tri dni prežijú a už vopred očakávajú, že im bude zle.
"Po sviatkoch ešte dva-tri mesiace trpia smútkom zo stresu," vysvetlila s tým, že následne sa to zopakuje pred Veľkou nocou. Každý človek má však pri prežití vianočných sviatkov svoju cestu. Novodobí vyznávači východných náboženstiev a agnostici Vianoce demonštratívne ignorujú, iní si nájdu náhradné spoločenstvá, ktoré ich radi privítajú pri štedrovečernom stole. "A sú aj ľudia, ktorí aj v samote priľnú k svojim historickým zvykom a nedajú sa zneistiť ani tým, že už nemajú s kým sedieť za sviatočným stolom," priblížila Viera Satinská.
Ženy sú často pred Vianocami v strese
V strese z Vianoc bývajú často ženy, keď nestihnú mať vyupratované a všetko ako má byť. Podľa psychiatričky majú stres z predvianočného upratovania ženy s malou sebadôverou a takisto tie, ktorým záleží na mienke okolia viac, ako na svojej pohode.
"Asi je to taký trošku malomeštiacky predsudok, že upratovať sa má pred sviatkami," priblížila Satinská s tým, že upratovať môžeme predsa hocikedy. "Vianoce sa dajú prežiť aj v neporiadku, krásne a dobré," doplnila.
Najlepšie vianočné darčeky sú také, ktoré potešia a sú nečakané, myslí si psychiatrička. Ekonomickou nevyhnutnosťou sú však aj také darčeky, ktoré ľudia jednoducho potrebujú. Avšak aj v chudobných domácnostiach by podľa jej slov mal každý dostať aj malý darček ako prekvapenie.
"Hoci aj niečo vlastnoručne pripravené či nazbierané," poznamenala. Naopak, nevhodnými darčekmi sú peniaze a dary, ktorými potešíme viac seba ako obdarovaných. Satinská si myslí, že ak máme našetrené, môžeme na darčeky minúť aj viac peňazí. "Nikomu však neodporúčam zadlžiť sa pre bohatšie Vianoce," doplnila a uzavrela s tým, že pravá hodnota daru je v láske, s ktorou bol dávaný.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.