Elektromobily na ústupe: Prečo ľudia stále váhajú s ich kúpou?

0
2
Elektromobil zapojený na nabíjacej stanici, symbolizujúci výzvy v oblasti elektromobility.

Napriek masívnej mediálnej kampani a sľubom výrobcov automobilov sa elektromobily zatiaľ nestali dominantným druhom dopravného prostriedku. Existuje niekoľko kľúčových dôvodov, prečo ľudia stále váhajú s ich nákupom a uprednostňujú tradičné spaľovacie automobily.

Najväčšou prekážkou sú ekonomické bariéry

Najzásadnejšou prekážkou, ktorá odrádza od kúpy elektrického vozidla, je stále vysoká cena elektromobilov. Kým priemerné benzínové alebo dieselové auto sa dá kúpiť za 15-20 000 eur, elektromobily začínajú spravidla na úrovni 30-40 000 eur. Táto cenová priepasť je pre väčšinu spotrebiteľov neprekročiteľnou bariérou, a to bez ohľadu na dlhodobé úspory na prevádzkových nákladoch. Ide presne o ten problém, prečo sú lacné pneumatiky atraktívnejšie ako prémiové.

Druhým problémom ja samotné batéria elektomobilov. Náklady na batériu tvoria až tretinu ceny elektromobilu. Navyše, batérie strácajú kapacitu už po niekoľkých rokoch používania, čo znamená postupné znižovanie dojazdu a potrebu nákladnej výmeny. Výmena batérie môže stáť aj viac než polovicu pôvodnej ceny automobilu. Veľa ľudí z tohto dôvodu investuje do staršieho vozidla a dokúpi k nemu snímač tlaku pneumatík a iné príslušenstvo.

Problémy s infraštruktúrou a nedostatkom staníc

Napriek postupnému zlepšovaniu je sieť nabíjacích staníc stále nedostatočná. Na dlhšie cesty musia vodiči elektromobilov dôkladne plánovať trasu a vopred počítať s možnosťami nabíjania. V menších mestách a na vidieku je nabíjacia infraštruktúra takmer neexistujúca.

Kým natankovanie benzínu trvá niekoľko minút, nabitie elektromobilu môže trvať aj niekoľko hodín. Rýchlo nabíjacie stanice síce skracujú čas na 30-45 minút, ale stále predstavujú významnú komplikáciu v porovnaní s tradičnými autami.

Ani technologicky nie sú elektromobily dokonalé

Väčšina dostupných elektromobilov má dojazd okolo 300-400 kilometrov. Pre ľudí žijúcich mimo miest alebo často cestujúcich predstavuje tento dojazd významnú bariéru. K tomu všetkému je treba rátať aj s tým, že výkon elektromobilov klesá v extrémnych teplotách – v zime môže klesnúť až o 30-40%. Batériu rýchlejšie vybíjajú aj rôzne elektrické zariadenia vo vozidle alebo nekvalitné pneumatiky. Je nutné preto čítať označenie pneumatík a kúpiť modely s nízkym valivým odporom.

Ekologické otázky okolo elektrických vozidiel

Výroba batérií je sama osebe značne environmentálne náročná. Ťažba vzácnych kovov potrebných pre ich výrobu spôsobuje významnú ekologickú záťaž. Elektrina potrebná pre nabíjanie je v mnohých krajinách stále vyrábaná fosílnymi palivami. Hoci sú elektromobily prezentované ako zelená alternatíva, verejnosť začína chápať komplexnosť ich ekologickej bilancie. Výroba, likvidácia batérií a pôvod elektrickej energie významne relativizujú ich environmentálny prínos.

Ľudia sú zvyknutí na tradičné autá a ich spoľahlivosť. Elektromobily sú vnímané ako príliš technologicky komplikované a nepredvídateľné. Strach z neznámeho a nedôvera k novým technológiám hrajú tiež významnú úlohu pri rozhodovaní.