Rakytníkový olej – prírodný elixír krásy, zdravia a vitality

0
1258

Rakytník je rastlina známa svojimi priaznivými účinkami na naše zdravie. Vďaka bohatému obsahu vitamínov sa využívala už v starovekej medicíne. Najvzácnejším produktom z rakytníka je rakytníkový olej, ktorého použitie je veľmi široké, pretože ho môžete použiť na vnútorné aj vonkajšie užívanie. Viac o tom, prečo by vám tento prírodný liečivý zázrak nemal doma chýbať, sa dozviete v článku.

Účinky rakytníkového oleja

Ako sme už v úvode naznačili, účinky rakytníkového oleja na naše zdravie i krásu sú veľmi široké. Pri vonkajšom použití je výborný na kožné problémy, výživu a regeneráciu pokožky. Použiť ho môžete pri problematickej pleti, na vyrážky, akné, ale aj psoriázu či na atopický ekzém alebo lupienku. Má tiež hojivé účinky na rany v ústnej dutine či v nose, ale pomôže aj pri drobných ranách, otlakoch či popáleninách. Zvyšuje pružnosť pleti, pomáha pri redukcii vrások, zabraňuje tvorbe jaziev a dokonca je možné použiť ho aj ako masážny olej. Rakytníkový olej je obľúbený aj na použitie na vlasy a nechty, pričom si môžete z neho spraviť masky alebo zábaly.

Cenený je tento olej aj vďaka detoxikačným, antibiotickým a protizápalovým vplyvom i celkovému vplyvu na posilnenie imunity. Siahnite po ňom ako po podpore liečby zápalov dýchacích ciest či pri kašli. Vhodný je tiež v prípade, že máte ťažkosti s trávením, vysokým krvný tlakom alebo zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, pričom rakytníkový olej celkovo dobre pôsobí na zdravie srdcovo-cievneho systému.

Použitie rakytníkového oleja

Keďže má olej z rakytníka pozitívne účinky na naše telo zvonka i zvnútra, jeho použitie je všestranné. Lokálne si ho môžete nanášať na postihnuté miesta na pokožke, no poslúži aj na masáž či na masky a zábaly na posilnenie vlasov a nechtov, ale aj ako pleťový olej. Ak chcete jeho účinky využiť vnútorne, môžete ho používať v studenej kuchyni, prípadne denne užívať, najlepšie nalačno.