Zosadený egyptský exprezident Mursí je opäť pred súdom

0
556

KÁHIRA 1. februára (WEBNOVINY) – Bývalý zosadený islamistický prezident Muhammad Mursí sa v sobotu opäť objavil pred súdom v Káhire v rámci jedného zo štyroch procesov, ktoré voči nemu vedú. K budove súdu ho s pomocou vrtuľníka prepravili z väznice v Alexandrii, kde ho zadržiavajú.

Celkovo voči nemu vedú štyri procesy. V prvom je obvinený z organizovania úteku väzňov spred troch rokov, pri ktorom zahynuli aj niekoľkí strážnici. Zodpovedá sa aj za podporu terorizmu, vyzývanie svojich podporovateľov k násiliu a urážky súdu.

Egypt si v pred týždňom pripomenul tretie výročie začiatku revolúcie, ktorá viedla k pádu prezidenta Husního Mubaraka. Islamistická aliancia podporujúca jeho nasledovníka Muhammada Mursího, ktorého minulý rok zvrhla armáda, vyzvala pri tejto príležitosti na 18-dňové protesty. Mursího stúpenci organizujú pravidelné demonštrácie, v ktorých žiadajú jeho znovudosadenie, a to napriek vládnej perzekúcii a násilnostiam, ktoré si od jeho zvrhnutia vyžiadali už vyše tisíc obetí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.