Chrípkové prázdniny majú už aj stredoškoláci

0
739

TRNAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Chorých ľudí s respiračnými ochoreniami tento týždeň pribudlo. V piatom kalendárnom týždni lekári nahlásili 53 393 prípadov akútnych respiračných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom tak bolo chorých o 11,4 percenta viac. Informujú o tom pracovníci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Najviac chorých bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Žilinskom kraji. Choroby trápili najmä deti do päť rokov. Ochorenia hlásilo 64 percent lekárov pre deti a dorast a 54 percent lekárov pre dospelých. Chrípku malo tento týždeň 6089 ľudí. V piatom kalendárnom týždni nebol nahlásený žiadny prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI).

Lokálna epidémia v Trnavskom kraji

Pre chrípku zatvorili v tomto týždni v Trnavskom kraji sedem materských a jednu strednú školu. Žiaci Súkromnej strednej odbornej školy v Trnave si polročné prázdniny predĺžia až do štvrtka 6. februára. V kraji zaznamenali lekári 6605 akútnych respiračných ochorení, z toho chrípkových viac ako tisíc.

Počet respiračných ochorení vzrástol oproti predchádzajúcemu týždňu o viac ako 13 percent, počet chrípkových až o takmer 27 percent. Z hľadiska intenzity výskytu je chrípka v Trnavskom kraji podľa epidemiológov na úrovni lokálnych epidémií.

Spomedzi okresov bolo najviac chorých v okrese Hlohovec, podľa veku v skupine detí do päť rokov. Z celkového počtu akútnych respiračných ochorení bol v 2,4 percenta prípadov hlásený komplikovaný priebeh, najčastejšie zápalom prínosových dutín. Agentúru SITA o tom informovala Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave.

V Trenčíne nezatvárali

Chrípkových ochorení v Trenčianskom kraji pribudlo, školy tento týždeň zatvárať nemuseli.

Hygienici zaznamenali 6 460 akútnych respiračných ochorení, čo je o 17,7 percenta viac ako v predchádzajúcom týždni. Najčastejšie sa ochorenia objavovali u šesť- až 14-ročných.

Z celkového počtu hlásených ochorení bolo 647 chrípkových, čo je o 27,9 percenta viac ako týždeň predtým. Najviac chorých na chrípku je medzi 15- až 19-ročnými. Informuje o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne na svojej internetovej stránke.

Chorých v Bratislavskom kraji mierne pribudlo

Počet ľudí s respiračnými ochoreniami sa tento týždeň v Bratislavskom kraji zvýšil, pribudli tiež ľudia s chrípkou. Ako informoval regionálny hygienik Otakar Fitz na oficiálnej internetovej stránke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava, v piatom kalendárnom týždni zistili 4301 chorých na akútne respiračné ochorenia, čo znamená priemer 1663,8 chorých na 100-tisíc osôb v starostlivosti hlásiacich lekárov.

V minulom týždni bolo na 100-tisíc osôb 1 473,2 ľudí s respiračnými ochoreniami. Ľudí s chrípkou bolo 84,3 na 100-tisíc osôb v starostlivosti hlásiacich lekárov, v minulom týždni ich bolo 81,6 na 100-tisíc osôb. Komplikácie boli hlásené v 80 prípadoch. V Bratislavskom kraji hlásilo chrípku a akútne respiračné ochorenia 45 percent pediatrov a 41 percent lekárov pre dospelých.

Ochorení pribudlo najmä v Turci

V Žilinskom kraji opäť pribudlo chrípkových i respiračných ochorení, zatvoriť museli jednu škôlku v okrese Ružomberok. Najvýraznejší nárast počtu chorých na chrípku zaznamenali hygienici v okrese Martin (o približne 137 percent), chorobnosť respiračných ochorení najvýraznejšie stúpla v okrese Turčianske Teplice (o 31 percent).

Podľa veku respiračné ochorenia pribúdajú najmä u 15- až 19-ročných, chrípkové u šesť až 14-ročných. Najviac chorých na chrípku je však medzi 15- až 19-ročnými a najviac akútnych respiračných ochorení napočítali medzi deťmi do päť rokov.

Ako agentúru SITA ďalej informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline, hygienikom v Žilinskom kraji nahlásili tento týždeň takmer sedemtisíc akútnych respiračných ochorení, pričom príznaky chrípky lekári pozorovali u približne každého ôsmeho pacienta. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom tak v celom kraji zaznamenali o 402 respiračných a o 57 chrípkových ochorení viac. Komplikovaný priebeh ochorení pozorovali hygienici u každého 33. pacienta, pričom najčastejšou komplikáciou boli zápaly prínosových dutín.

V Nitrianskom kraji zatvorili jednu školu a päť škôlok

V Nitrianskom kraji stúpol počet respiračných ochorení oproti minulému týždňu takmer o 12 percent. „Hlásených bolo 1452 prípadov, najviac vo vekovej skupine do päť rokov a v skupine šesť až 14-ročných školákov,“ informovala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre Katarína Tináková. Ako ďalej uviedla, priebeh ochorení malo komplikovaný 266 osôb, čo predstavuje 2,9 percenta z celkového počtu hlásených ochorení, boli to najmä sínusitídy, pneumónie a otitídy. Ochorenia hlásilo 72 percent praktických lekárov pre deti a dorast a 66 percent lekárov pre dospelých. V okrese Komárno zatvorili jednu základnú školu, štyri materské školy sú zatvorené v Levickom okrese a jedna v Topoľčianskom okrese.

Chorobnosť v Banskobystrickom kraji opäť rastie

Po minulotýždňovom miernom poklese sa chorobnosť na chrípku i všetky akútne respiračné ochorenia v Banskobystrickom kraji tento týždeň opäť zvýšila.

Ako informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici chorobnosť na chrípku dosiahla 219 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, čo je o takmer 30 percent viac než v minulom týždni. Chorobnosť na všetky akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky je na úrovni 1790 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, čo je o vyše 18 percent viac než pred týždňom.

Pre zvýšený výskyt ochorení prerušilo tento týždeň v kraji prevádzku šesť škôl: materské školy vo Fiľakove, Poltári, Držkovciach v okrese Revúca, Rimavskej Bani v okrese Rimavská Sobota, Rudne nad Hronom v okrese Žarnovica a materská škola so základnou školou vo Veľkej Lehote v okrese Žarnovica. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je však v kraji chrípkových ochorení o 30 percent menej a všetkých akútnych respiračných ochorení o 22 percent menej.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.