Obrazom: Protivládne prostesty v Thajsku sprevádzala streľba

0
652

BANGKOK 1. februára (WEBNOVINY) – V thajskom Bangkoku v sobotu pokračovali masové protivládne protesty, ktoré prerástli aj do násilností. Podľa svedkov sa na zhromaždeniach strieľalo a bolo počuť aj najmenej dva výbuchy.

Pred jedným z miestnych nákupných centier pritom utrpeli zranenia najmenej tri osoby. Agentúra Reuters tvrdí, že zatiaľ nie je možné s istotou určiť, či za streľbou a explóziami stáli demonštranti, alebo podporovatelia vlády na čele s premiérkou Jingluk Šinavatrovou.

Obrazom: Predvolebné zhromaždenia sprevádzali streľba a výbuchy

Nepokoje otriasajú thajským Bangkokom už od novembra a doteraz si vyžiadali desať obetí a najmenej 577 zranených. Cieľom demonštrantov je zvrhnutie premiérky Šinavatrovej a zbavenie sa vplyvu jej staršieho brata zosadeného premiéra Thaksina Šinavatru.

Odporúčame aj:

Protesty v Thajsku pokračujú, vláda vyhlásila výnimočný stav

Thajská premiérka podľahla tlaku ľudu, budú predčasné voľby

Tisíce Thajčanov sa búria diktatúre, chcú si získať armádu

Opozícia a demonštranti vládu obviňujú z rozsiahlej korupcie a tvrdia, že Jingluk je len bábkou v rukách svojho brata, ktorého v roku 2006 zvrhla z čela vlády armáda. Nepokoje sú najhoršie od demonštrácií z roku 2010. Premiérka súhlasila s vypísaním predčasných volieb a rozpustením parlamentu, odmieta však odstúpiť zo svojej funkcie.

Voľby sú naplánované už na nedeľu 2. februára a ich favoritom je Šinavatrovej strana, ktorá by však nemala získať väčšinu. Politicka kríza tak bude pravdepodobne pokračovať aj po hlasovaní. Voľby bojkotuje hlavná opozičná Demokratická strana, ktorá protivládne demonštrácie dlhodobo podporuje.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.