Zmeňte homofóbny zákon, žiadajú držitelia Nobeloviek Rusko

0
480

MOSKVA 14. januára (WEBNOVINY) – Takmer 30 držiteľov Nobelovej ceny v otvorenom liste vyzvalo ruskú vládu na zmenu sporného zákona o propagácii homosexuality mladistvým.

Korešpondencia uverejnená v utorok v britskom denníku Independent vyzýva ruského prezidenta Vladimira Putina na pozastavenie platnosti v júni schváleného zákona, ktorý trestá "propagáciu netradičných sexuálnych vzťahov mladistvým".

Ako sa píše v liste, "protest nie je nikdy jednoduchý, no dúfame, že vyjadrením opozície k novej legislatíve je možné postrčiť ruský štát k prijatiu humanitárnych, demokratických a politických princípov 21. storočia, za ktorých dosiahnutie (posledný prezident niekdajšieho Sovietskeho zväzu) Michail Gorbačov tak tvrdo bojoval".

Výzva Nobelovou cenou ocenených osobností z rôznych oblastí života prichádza menej ako mesiac pred začiatkom zimných olympijských hier v ruskom letovisku Soči, ktorých bojkot už avizovalo viacero vplyvných politikov.

Rusko však hovorí, že zákon je snahou o propagáciu tradičných hodnôt a ochranu detí a nie o záujme diskriminovať neheterosexuálov, uvádza portál ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.